Në servisin Auto Gago në Gjermani ku Nikollë Sherrniku vodhi targat që u përdoren në masakrën e Don Boskos, me një të vrarë dhe 5 të plagosur punonin të njohur dhe lidhje krushqie me Ervis Martinaj, mbretit të bixhozit të zhdukur pa gjurmë. News 24 zbardh te plota detajet e dosjes, ku prova që fundosi Sherrnikun është dëshmia e një prej miqve të tij.

“Disa muaj para se Sherrniku të arrestohej në qytetin e Lezhës, ishte ne Gjermani. Ai më tha në telefon se ndodhej në servis “Gago” në Gladbek ku po interesohej për të blerë makinë. Atje kishte takuar vëllanë tim dhe si Elidon e Dorjan V,. të cilët janë shokët tanë të përbashkët. Sherrniku më tha se nuk kishte getur makinë, por servisi kishte marrë 3 palë targa gjermane dhe i kishte sjellë në Shqipëri”, tregon dëshmitari, mik i Sherrnikut. Ai shpjegon se Sherrniku i kishte thënë se targat do t’ia jepte Ervis Martinajt të cilin e thërriste shefi”, thuhet në dëshmi.

Kur makina e krimit u gjet e djegur në Likmetaj të Durrësit, policia zbuloi se targat i përkisnin një makine Audi në pronësi të Besnik Shlivovës. Ky i fundit e kishte sjellë makinën në Kosovë në muajin prill 2022 dhe e kishte shitur për skrap në Drenas. Ndërsa targat i kishte çuar në servisin e Gazmend Jakupit për t’i çregjistruar.

Oficerët udhëtuan drejt Gjermanisë dhe morën dëshminë e Gazmend Jakupit. Ai iu shpjegoi se e ka bërë çregjistrimin e targave dhe i dërgoi ato në një depo hekurishtesh te një shok i tij.

Ai tregoi se targat REHX112 dhe dy targa të tjera i kishte marrë në muajin maj, personi me emrin Nikollë Sherrniku i cili është nga Fushë Kuqja, afër Lezhës në Shqipëri.

Por kosovari Jakupi i shqetësuar se policia gjermane kishte nisur hetime për targat, ka udhëtuar drejt Shqipërisë, për të sqaruar se nuk kishte lidhje me krimin. Ai ka shkuar në Fushë Kuqe ku ka takuar disa persona, përfshirë dhe burrin e hallës së Ervis Martinaj.

Në takim me ta ai kishte kërkuar informacion për Nikollë Sherrnikun për të cilin kishte mësuar se ishte arrestuar për një ngjarje tjetër. Pas sigurimit të këtyre provave për Sherrnikun u caktua masë sigurie për akuzën e krijimit të kushteve për të kryer vrasje, ndërsa ka dyshime se pas masakrës janë njerëz të lidhur me Ervis Martinaj, ndonëse mbreti i bixhozit është zhdukur pa gjurmë prej muajsh.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb