Mbreti Charles III pas kurorëzimit të tij zyrtar nuk ka plane për të jetuar në Pallatin Buckingham dhe do të qëndrojnë në Clarence House duke thyer kësjtu traditën mbretërore.

Raportohet se Pallati Buckingham do të jetë “selia operative” e monarkut, ndërsa ka dyshime nëse Mbreti do të banojë ndonjëherë në ndërtesë, e cila është në mes të një projekti restaurimi prej 369 milionë £.

Rinovimet do të përfundojnë në vitin 2027, por ndihmësit e Charles kishin këmbëngulur më parë se ai do të jetonte në Pallatin Buckingham sapo të bëhej Mbret.

Duke devijuar nga qasja nën sundimin e Mbretëreshës, Royal Standard do të fluturojë njëkohësisht mbi Pallatin Buckingham dhe Clarence House kur Mbreti të jetë në Londër.

Zyra private e Mbretit dhe ekipet e komunikimit do të drejtohen nga pallati me 775 dhoma dhe monarku 73-vjeçar do të kryejë punët e shtetit atje.

Pallati Buckingham ka shërbyer si rezidenca zyrtare në Londër e sovranëve britanikë që nga viti 1837. Ishte rezidenca kryesore e Mbretëreshës gjatë gjithë mbretërimit të saj deri në mars 2020, kur karantina e virusit COVID-19 pa lëvizjen drejt Kështjellës Windsor dhe më pas ajo u shpërngul përgjithmonë nga Londra qendrore.

Burimet mbretërore që e njohin Mbretin kanë thënë se ai është “shumë i qetë” në Clarence House, e cila më parë ishte vend-qëndrimi i Mbretëreshës Elizabeth. “Unë e di se ai nuk është adhurues i ‘shtëpisë së madhe’, siç e quan ai pallatin,” tha një burim. “Ai nuk e sheh atë si një shtëpi të qëndrueshme ose një shtëpi që është e përshtatshme për qëllimet e tij. Ai mendon se mirëmbajtja e tij, si nga perspektiva e kostos dhe mjedisit, nuk është e qëndrueshme.”

Një zëdhënës i Pallatit Buckingham tha: Pritet që punët e nevojshme të përfundojnë që Madhëria e tij të vendoset në 2027. Në periudhën e përkohshme, Pallati do të përdoret plotësisht për biznesin zyrtar kudo që është e mundur.

Vitin e kaluar ne zbuluam se Charles planifikoi të hapte pallatet mbretërore kur të bëhej Mbret, duke i dhënë publikut akses më të madh në shtëpitë zyrtare dhe private të monarkut. Sipas planeve që janë ende në diskutim, Mbreti synon të transformojë rezidencat mbretërore nga “hapësira private në vende publike”.

Charles po konsideron hapjen e Pallatit Buckingham dhe kopshtet e tij për publikun gjatë gjithë vitit, një lëvizje që do të rriste ndjeshëm të ardhurat përmes shitjeve të biletave dhe potencialisht do të zvogëlonte sasinë e fondeve të taksapaguesve që kërkohen për mirëmbajtjen e pallateve dhe rezidencave mbretërore.

Vitin e kaluar, mirëmbajtja e pronave për të gjitha rezidencat mbretërore kushtoi 17.1 milionë paundë, krahasuar me 18.6 milionë vitin e kaluar. Tradicionalisht, dhomat shtetërore dhe kopshtet e Pallatit Buckingham kanë qenë të hapura për publikun vetëm nga korriku deri në tetor, kur mbretëresha e ndjerë ishte në Balmoral në pushimin e saj vjetor veror.

Një plan tjetër që besohet se është marrë në konsideratë do të shihte që pallati të shndërrohej në një ekspozitë të përhershme kushtuar mbretërimit rekord 70-vjeçar të mbretëreshës së ndjerë.

Pallati Buckingham do të vazhdojë të jetë mjedisi për raste të mëdha diplomatike. Muajin e ardhshëm Mbreti dhe Mbretëresha do të presin një vizitë shtetërore atje nga presidenti dhe zonja e parë e Afrikës së Jugut, Cyril Ramaphosa dhe Tshepo Motsepe.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb