Emma Coronel Aispuro, gruaja e mbretit meksikan të narkotikëve Joaquin “El Chapo” Guzman, pritet të deklarohet fajtore këtë javë për akuzat federale për ndihmën e saj për të drejtuar kartelin famëkeq të drogës Sinaloa, njoftoi Neë York Times të martën.

Times, duke cituar një person të panjohur të njohur me çështjen, njoftoi se Coronel do të paraqitej në Gjykatën Federale të Qarkut në Uashington të enjten në mëngjes për të pranuar lutjen e saj.

Marrëveshja e saj për fajësinë nuk do të kërkojë që ajo të bashkëpunojë me autoritetet amerikane ose të sigurojë informacion në lidhje me aleatët e burrit të saj, partnerët e biznesit ose të afërmit, raporton Times.

Reuters nuk mundi ta konfirmonte menjëherë raportin. Një zëdhënës i Departamentit të Drejtësisë të SHBA nuk pranoi të komentojë dhe Administrata e Zbatimit të Drogës nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm. Avokatët e Coronel nuk iu përgjigjën kërkesave për komente. Coronel, një ish-mbretëreshë bukurie 31-vjeçare, u arrestua në Aeroportin Ndërkombëtar Dulles të Uashingtonit në shkurt.

Prokurorët e akuzuan atë për bashkëpunim me burrin e saj në drejtimin e kartelit të drogës dhe komplotin në arratisjen e tij famëkeqe të korrikut 2015 nga burgu Altiplano i Meksikës përmes një tuneli milje të gjatë të gërmuar nga qelia e tij.

Pas një gjykimi të profilit të lartë në një gjykatë federale në Brooklyn, Nju York, Guzman, 63 vjeç, u dënua në shkurt 2019 për organizimin e një ndërmarrje të drogës shumë miliarda dollarë. Ai u dënua me burgim të përjetshëm plus 30 vjet dhe i burgosur në burgun federal Supermax në Firence, Kolorado.

Coronel, një qytetar i dyfishtë SHBA-Meksikë, u martua me Guzman në 2007 në moshën 18 vjeç. Çifti ka dy vajza binjake. Në vitin 2019, Coronel nisi një markë veshjesh në Shtetet e Bashkuara dhe ajo gjithashtu u shfaq në një shfaqje realiteti në SHBA për familjet mafioze.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb