Një nxënës 14-vjeçar i dha fund jetës së tij vetëm për faktin që dy mësuese femra talleshin vazhdimisht me të pas vdekjes së babait të tij.  Zhanibek Zhuzdai pretendonte se mësuesit Aisulu dhe Zhanar Baratova, të cilat janë edhe motra, e kanë ngacmuar atë për tre vjet, duke e thirrur me emra të ndryshëm vetëm se nuk kishte një baba që ta mbronte atë.

Por ngacmimi u intensifikua pasi vëllai tetë-vjeçar i  Zhanibek vdiq nga sëmundja dy muaj më parë.

Zhanibek, nga ana tjetër nuk i tregonte nënës së tij për ngacmimin, sepse ai nuk donte ta shqetësonte, dhe shkalla e plotë e abuzimit u zbulua vetëm në shënimin e vetëvrasjes.

I riu u gjet i varur pranë shtëpisë së familjes së tij në fshatin Shardara, në rajonin jugor të Turkistanit të Kazakistanit, nga nëna Kalamkas Zhuzdai.

Dëshmitarët thanë se ajo qau aq shumë sa mezi merrte frymë  pasi zbuloi trupin e vdekur të djalit të saj.

(BalkanWeb)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb