Microsoft ka njoftuar se po blen Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Transaksioni, shkruan theguardian, u krye menjëherë. Pra krejt papritur.
Ky është një lajm i madh dhe befasues që mund të ndikojë në mënyrë drastike në të ardhmen e industrisë së lulëzuar të video-lojërave.

Activision njihet për serialin Call of Duty, por edhe për shumë tituj të tjerë të njohur.

Përveç Call of Duty, Activision Blizzard ka titujt e mëposhtëm Warcraft, World of Warcraft, Diablo, Crash Bandicoot, StarCraft, Tony Hawk, Overwatch, Candy Crush, Guitar Hero, Spyro …

Është blerja më e madhe në historinë e industrisë së video-lojërave.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb