Mijëra njerëz, disa duke bërtitur “Erdogan terrorist”, dolën në rrugët e Parisit dhe qyteteve të tjera evropiane të shtunën në protestë ndaj sulmit turk ndaj kurdëve në Siri, raporton AFP.

Protestuesit duke marshuar nën flamurin kurd të gjelbër, të kuq dhe të verdhë, tundnin pankarta duke lexuar “Trump = vrasës serik” ose duke e quajtur presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan “udhëheqësin e vërtetë të Daesh”, akronimin arab për grupin xhihadist të Shtetit Islamik.

Organizatorët thanë se “më shumë se 20,000 njerëz” morën pjesë në demonstratat në Paris pasi Ankaraja përshpejtoi sulmin e saj mbi qytetet kufitare të mbajtura kurde në verilindje të Sirisë të shtunën, duke kundërshtuar kërcënimet e mprehta të sanksioneve ndërkombëtare.

“Turqia po pushton Perëndimin (zona e vetëshpallur kurde në veri-lindje të Sirisë) dhe Evropa po shikon”, ata bërtisnin derisa marshonin drejt Chatelet në qendër të Parisit.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb