Ministri i Jashtëm i Bahreinit, Abdullatif Al Zayani, akuzoi autoritetet e Katarit  se nuk kanë bërë përpjekjet e duhura për të rivendosur marrëdhëniet dypalëshe pas nënshkrimit të një marrëveshje për të rinisur lidhjet diplomatike.

Al Zayani tha se autoritetet e Katarit nuk kanë arritur t’i përgjigjen ftesës së Ministrisë së Jashtme të Bahreinit për bisedime dypalëshe që synojnë zgjidhjen e çdo çështjeje të pazgjidhur.

Al Zayani i bëri këto komente në përgjigje të një pyetje të paraqitur nga kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme, të Mbrojtjes dhe Sigurisë Kombëtare të Këshillit të Përfaqësuesve Mohammed Ibrahim Al Sisi Albuainain.

Si rezultat, Katari qëndron në shkelje të marrëveshjeve të arritura me disa shtete arabe në fillim të janarit që kërkonin të zgjidhnin mosmarrëveshjen e gjatë të Gjirit, tha ministri i jashtëm i Bahreinit.

Më 5 janar, udhëheqësit e Gjirit Persik nënshkruan një marrëveshje që kërkonte të rregullonte lidhjet midis Katarit dhe disa vendeve në rajon të cilët prishën marrëdhëniet diplomatike me Dohan në vitin 2017 mes pretendimeve se qeveria e Katarit falënderoi dhe sponsorizoi grupet terroriste.

Anëtarët e bashkësisë ndërkombëtare, përfshirë Rusinë dhe Shtetet e Bashkuara, e mirëpritën marrëveshjen .

 

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb