Moska njoftoi se ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të vizitojë Turqinë më 6-7 prill me ftesë të homologut të tij turk Mevlüt Çavuşoğlu.

Të dy ministrat planifikojnë të diskutojnë një gamë të gjerë çështjesh, duke përfshirë gjendjen dhe perspektivat e bashkëpunimit dypalësh në fushat me interes të përbashkët, duke përfshirë tregtinë, energjinë dhe turizmin, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova në një konferencë për shtyp në Moskë .

“Një shkëmbim i plotë i pikëpamjeve do të bëhet mbi çështjet aktuale të agjendës rajonale dhe ndërkombëtare, duke përfshirë situatën aktuale në Ukrainë, në vendbanimet siriane dhe Nagorno-Karabakh, si dhe në Azinë Qendrore dhe Afganistan,” tha ajo.

Lavrov dhe Çavuşoğlu do të përpunojnë gjithashtu për një “program të kontakteve dypalëshe në nivele të ndryshme”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb