Mjek i urgjencës, Sarfaraz Munshi, që punon në Queen’s Hospital në Romford, ka shpërndarë në rrjetet sociale një teknikë mbi lehtësimin e frymëmarrjes për ata pacientë që janë të prekur nga COVID.

Sipas doktorit, kjo praktikë që ndihet te pacientët në trajtim intensive, mundet të lehtësojë edhe simptomat e koronavirusit. Kjo teknikë, -thekson Munshi- ndikon në lehtësimin e mushkërive dhe siguron thithjen e ajrit.

Po ashtu doktori paralajmëron pacientët e tij që të mos qëndronin të shtrirë në shpinë, pasi kjo pakësonte kapacitetin e mushkërive dhe mbyllë rrugët e ajrit.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb