Mobilizime masive në Ishujt Kanarie të Spanjës nga aktivistë vendas kundër turizmit të furishëm që – siç thonë ata – po prek rajonin.

12 avokatë të një forme më të qëndrueshme turizmi kanë nisur një grevë urie, ndërsa planifikojnë mobilizime dhe marshime të reja më 20 prill në Tenerife, Lanzarote, La Palma dhe Gran Canaria.

Grevistët po kërkojnë nga autoritetet spanjolle të ndryshojnë modelin e turizmit për të mbrojtur Tenerife nga efektet negative të turizmit masiv, duke përfshirë ndotjen e detit, bllokimin e trafikut dhe mungesën e banesave të lira për vendasit. Çmimet e qirave janë rritur në qiell, si në ishujt e tjerë spanjollë, ku banorët tani flenë në makinat e tyre.

Në të njëjtën kohë, ata kërkojnë ndalimin e dy projekteve turistike, njëri ka të bëjë me ndërtimin e një hoteli me pesë yje me kapacitet 800 shtretër në La Tejita, një nga plazhet e fundit të virgjër të ishullit spanjoll dhe tjetri ka të bëjë me ndërtimi me fondet belge i hotelit Cuna del Alma dhe 3600 shtëpi pushimi në El Puertito, Tenerife jugore.

Aktivistët ankohen se këto dy projekte do të shkatërrojnë pjesë të mëdha të ekosistemit që është shtëpia e specieve të kërcënuara dhe të mbrojtura.

Demonstrata kundër turistëve

Fillimi i grevës së urisë kundër turizmit masiv, i pari i këtij lloji në Spanjë, vjen pasi slogane kundër turizmit u shfaqën në zona të ndryshme të Tenerife. “Turistë shkoni në shtëpi”, “mjerimi im është parajsa juaj”, janë vetëm disa nga mesazhet në anglisht, të cilat u shfaqën në mure dhe stola në Tenerife me disa – me sa duket turistë – që u përgjigjen “Hajde c@m… ne paguajmë pagat.”

Vitin e kaluar sipas statistikave të këtij rajoni spanjoll, të ardhurat nga turizmi kaluan një të tretën e PBB-së së Ishujve Kanarie, ndërkohë që u krijuan vende pune për 400,000 nga një milion banorë.

Megjithatë, siç vëren ekonomisti Jose Miguel Gonzalez, i specializuar në turizëm në Universitetin e La Laguna në Tenerife, nevojitet një planifikim më i mirë për të zgjidhur problemet e industrisë së turizmit të Ishujve Kanarie. “Ne kemi një problem të bllokimit të trafikut dhe strehimit, të cilin duhet ta trajtojnë autoritetet dhe agjencitë shtetërore, jo industria e turizmit,” tha ai për inews britanike.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb