Boris Johnson ka qene i vendosur ne vendimin e tij për të takuar liderët në Gjirin Persik dhe është zotuar të rrisë të ardhurat e vendit për të drejtat e njeriut në nivelet më të larta, ndërsa ai fillon sot një turne në rajon.

Ai do të takohet me princat e kurorës së Emirateve të Bashkuara Arabe, përpara se të vizitojë kryeqytetin e Arabisë Saudite, Riad, për të zhvilluar bisedime me princin e kurorës saudit Mohammed bin Salman .

Kryeministri tha se ai po përpiqej të ndërtonte një “koalicion ndërkombëtar” kundër pushtimit rus të Ukrainës dhe të bindte vendet e pasura me naftë të rrisin prodhimin për t’u përballur me rritjen e çmimeve të energjisë dhe për të ndihmuar Perëndimin “të heqë dorë nga gazi dhe nafta ruse”. .

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: