Miliarderi konservator David Koch, i cili bëri emër në SHBA përmes perandorisë së tij ekonomike dhe politike, bashkë me vëllain e madh, Charles, ka ndërruar jetë në moshën 79-vjeçare.

Charles Koch, Drejtori i Përgjithshëm i konglomeratit industrial të familjes Koch Industries, njoftoi vdekjen të premten. “Me zemër të thyer njoftoj ndarjen nga jeta të vëllait tim David. Kushdo që ka punuar me Davidin me siguri ka përjetuar personalitetin e tij gjigant dhe pasionin për jetën,” tha plaku Koch në një deklaratë.

Deklarata nuk citoi një shkak të vdekjes, por vuri në dukje betejën disa vjeçare të David Koçit me kancerin e prostatës. Koch u tërhoq nga kompania dhe operacionet politike të Koch në 2018, duke përmendur arsye shëndetësore. Burime pranë familjes thanë për CNN se ai kishte pasur përkeqësim të shëndetit javët e fundit.

Vëllezërit Koch u njohën më së miri për rolin e tyre në politikë, dhe ata përdorën pasurinë e tyre të madhe për të ndërtuar një grup të gjerë të mendimeve, fondacioneve dhe grupeve politike për të përhapur mesazhin e tyre të qeverisë së vogël dhe të tregut të lirë. Familja Koch renditet tek 11 më të pasurit në botë, ndërsa janë të dytët në SHBA.

Vdekja e Koch nuk pritet të sjellë ndryshime të mëdha në rrjetin e themeluar nga Charles Koch dhe tani mbikëqyret çdo ditë nga drejtuesi më i lartë Brian Hooks. Organizata tashmë ishte në mes të transformimit kur David Koch u largua nga rolet e tij zyrtare. Grupet Koch tani quhen Stand Together dhe kanë bërë më shumë investime në filantropi dhe çështje të politikave, siç është arsimi K-12.

David Koch ishte më aktiv në Amerikanët për Prosperitet, krahu themelor i rrjetit të përhapur të Koch, i cili ndërtoi një koalicion prej më shumë se 3 milion aktivistësh për të shtyrë axhendën e tyre dhe afro 700 donatorëve.

Por, në epokën e Presidentit Donald Trump, të cilin Charles Koch vendosi të mos pranojë ta mbështesë në vitin 2016, rrjeti ka pësuar një zhvendosje të  konsiderueshme në fokus, duke rritur angazhimin e tij për të punuar përgjatë linjave partiake mbi përparësitë kryesore, siç është promovimi i tregtisë së lirë dhe krijimi i një rruge drejt statusit të përhershëm ligjor për imigrantët pa dokumente të shkuar në SHBA si fëmijë të vegjël.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: