Real Madrid, Barcelona dhe Juventus janë shpallur të pafajshëm në gjykatë, duke kërkuar që UEFA të shfuqizojë masat disiplinore për Superligën Evropiane dhe të hapë një luftë të qartë me të për frenat e futbollit evropian.

Dukej sikur kishte mbaruar. Nëntë skuadrat ishin larguar vetë. Sidoqoftë, Real Madrid, Barcelona dhe Juventus këmbëngulën.

Dhe në aktin e parë të betejës së tyre me UEFA -n , ata u justifikuan. Super League Evropian është këtu përsëri dhe kjo është reflektuar në njoftimin e përbashkët të tre klubeve, që pasoi vendimin e rëndësishëm të gjykatës në favor të tyre.

Mbi këtë bazë, Konfederata Evropiane thirret të tërheqë të gjitha format disiplinore të ndëshkimit. Por kjo është pjesa e parë.

Sepse duket se lufta tani do të shpërthejë për mirë, pasi të tre klubet sulmuan “monopolin” e UEFA -s.

Njoftimi i përbashkët i tre grupeve në detaje:

“Barcelona, ​​Juventus dhe Real Madrid mirëpresin vendimin e së Premtes, i cili urdhëron UEFA të kthejë menjëherë të gjitha masat kundër anëtarëve themelues të Super League të Evropës, duke përfshirë regjistrimin e procedurave disiplinore të hapura për grupet e sipërpërmendura, të cilat konsiderojnë pa ndikim gjoba dhe vendimet e vendosura kundër nëntë anëtarëve të tjerë themelues, si kusht i domosdoshëm për të mos hapur një procedurë disiplinore.

Kështu gjykata riafirmon qëndrimin e ekipeve të Superligës Evropiane dhe refuzon apelin e UEFA-s, duke konfirmuar paralajmërimin e saj se mosrespektimi i vendimit mund të rezultojë në dënime financiare dhe ligjore. Çështja do të shqyrtohet në Gjykatën e Drejtësisë të Bashkimit Evropian në Luksemburg, e cila do të shqyrtojë monopolin e UEFA -s mbi futbollin evropian.

Ne e kemi për detyrë t’i përballojmë këto sfida me të cilat përballet futbolli. UEFA e ka shpallur veten një rregullator, operator dhe pronar i vetëm dhe drejtor i garave evropiane të futbollit. Ky pozicion monopol, në konflikt interesi, dëmton seriozisht futbollin dhe balancën e tij konkurruese. Siç është treguar në shumë raste, kontrollet financiare janë të papërshtatshme dhe nuk janë zbatuar në mënyrë objektive. Klubet që marrin pjesë në garat evropiane kanë të drejtë të administrojnë garat e tyre.

Ne jemi të kënaqur të dimë se tani e tutje nuk do të jemi nën kërcënime të vazhdueshme nga UEFA. Ne mbetemi të përkushtuar ndaj qëllimit të projektit të Superligës Evropiane në një mënyrë konstruktive dhe mbështetëse, duke marrë parasysh tifozët, lojtarët, trajnerët, ekipet, ligat dhe federatat kombëtare dhe ndërkombëtare. Ne e dimë se ka elementë të propozimit tonë që duhet të rishikohen dhe, natyrisht, të përmirësohen përmes dialogut dhe konsensusit. “Ne vazhdojmë të besojmë në suksesin e një projekti që gjithmonë do të respektojë rregullat e Bashkimit Evropian.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb