Për herë të parë në 10 vjet, gjiganti i transmetimit ”Netflix” ka parë tkurrjen e abonentëve, ndërsa fitimet e tremujorit të parë ranë nga viti në vit.

Në tre muajt e parë të vitit 2022, ”Netflix” humbi rreth 200 000 abonentë, sipas një raporti tremujor të publikuar së fundmi.

Numri i abonimeve të paguara në mbarë botën ishte 221,6 milionë në fund të tremujorit.

Sipas parashikimeve të saj, kompania priste një rritje prej 250 milionë klientësh.

”Netflix”, ndër të tjera, fajësoi makrofaktorët si pushtimi rus në Ukrainë për rezultatet zhgënjyese.

Kompania pezulloi shërbimin e saj në Rusi dhe anuloi të gjitha abonimet me pagesë ruse.

Të ardhurat e kompanisë për tremujorin ishin më pak se sa pritej në 7,87 miliardë dollarë, megjithëse kjo ishte një rritje prej 9,9% nga viti i kaluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: