Emra të rëndësishëm po japin një e nga një dorëheqjen nga një OJQ e rëndësishme pas skandalit të korrupsionit që ka përfshirë Parlamentin Europian.

Ish-shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini, ish-kryeministri francez Bernard Cazeneuve, ish-komisioneri Evropian për Migracionin, Dimitris Avramopoulos dhe ish-deputetja e BE-së, Cecilia Wikström, janë të gjithë të listuar si anëtarë të një “Bordi Nderi” të Luftimit të Mosndëshkimit. Po kështu edhe eurodeputetja Isabel Santos.

Ata të gjithë janë larguar nga bordi drejtues pas akuzave që kanë përfshirë themeluesin e Fight Impunity (Luftimit të Mosndëshkimit, Pier Antonio Panzeri. Ky i fundit, një ish-eurodeputet nga grupi i Socialistëve dhe Demokratëve u arrestua të premten në lidhje me akuzat për ryshfet dhe ndikim të padrejtë nga Katari – akuza që Doha i mohon.

Asistentët e Parlamentit Evropian që kanë punuar për organizatën janë arrestuar gjithashtu dhe zyrat e tyre janë vulosur nga policia. Fillimi i një OJQ-je në Bruksel është relativisht i lehtë. Fitimi i besueshmërisë është shumë më i vështirë. Kur lidhjet kanë të bëjnë me paratë, kjo ju ndihmon të tregoni se kë njihni.

Panzeri, një ish-kryetar i nënkomisionit për të drejtat e njeriut të Parlamentit, njihte disa njerëz të fuqishëm dhe ai me sa duket i përdori ata për të krijuar përshtypjen e një klubi ekskluziv. Ai e njihte Mogherinin, për shembull, përmes anëtarësimit të tij në Komisionin për Punë të Jashtme të Parlamentit. Më pas Panzeri, i cili u largua nga Parlamenti në vitin 2019, e caktoi atë për t’u bashkuar me bordin e Fight Impunity, sipas një ndihmësi në Kolegjin e Evropës, ku Mogherini është tani rektore.

Ndihmësja vuri në dukje se ajo ishte e ftuar të bashkohej me bordin së bashku me Avramopoulos dhe Emma Bonino, një grua e moshuar e së majtës italiane dhe ish-ministre e jashtme. Mogherini pranoi të mbante fjalën hyrëse në mars gjatë një prezantimi që studentët organizuan me OJQ-në, por sidoqoftë Mogherini nuk ka pasur asnjë përfshirje me organizatën, tha ndihmësi.

Mogherini u largua nga bordi që nga e shtuna. Avramopoulos tha se ai, Cazeneuve dhe Ëikström gjithashtu u larguan nga bordi sapo dëgjuan për akuzat. Bordi i nderit nuk kishte “asnjë rol ekzekutiv apo menaxherial”, tha Avramopoulos në një email të dielën.

Ai gjithashtu vuri në dukje se ishte ftuar të bashkohej “së bashku me personalitete të tjera në këtë OJQ”. Avramopoulos tha se ai mori lejen nga Komisioni Evropian për të marrë këtë pozicion dhe mori një honorar të deklaruar midis shkurtit 2021 dhe shkurtit 2022.

Pas kësaj, honorari ndaloi “pasi unë kisha zero përfshirje me OJQ-në në fjalë tha Avramopoulos. Avramopoulos dhe ndihmësi i Mogherinit thanë se tema e Katarit nuk u ngrit kurrë në kontekstin e “Luftës kundër mosndëshkimit”. Isabel Santos, një eurodeputete e S&D nga Portugalia, tha të dielën se ajo i kishte shkruar tashmë Fight Impunity duke kërkuar që të hiqej nga bordi.

“Jam e tronditur dhe e befasuar nga lajmet e fundit që kanë të bëjnë me Presidentin e Shoqatës”, tha ajo në një email, duke iu referuar Panzerit. Anëtarësimi i Boninos në bordin e Fight Impunity nuk ka të ngjarë të shkaktojë ndonjë problem për të. Një ish-deputete dhe aktiviste e dekoruar për të drejtat e njeriut, ajo është themeluese e “Jo Paqe pa Drejtësi”.

Sipas agjencisë italiane të lajmeve Ansa, drejtori i përgjithshëm i asaj OJQ-je, Niçolò Figà-Talamanca është arrestuar gjithashtu në hetimin e korrupsionit. E fokusuar në drejtësinë penale ndërkombëtare, të drejtat e njeriut dhe promovimin e demokracisë në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, organizata është zyrtarisht me qendër në Romë dhe Bruksel dhe ka të njëjtën adresë në Bruksel.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb