Presidenti amerikan Joe Biden po bën një vizitë të papritur në Kongres një ditë pasi  nuk u votua plani i tij i infrastrukturës prej 1 miliardë dollarësh (750 miliardë paund).

Një pjesë e Partisë së tij Demokratike refuzon të ecë përpara me planin derisa Kongresi të nënshkruajë një projekt -ligj të veçantë prej 3.5 trilion dollarësh për mirëqenien dhe ndryshimin e klimës.

Projekt -ligji është në zemër të axhendës së partisë dhe pasionet janë të larta pasi Biden u bën thirrje demokratëve të pabindur.

Ata duan të pakësojnë paketën, ndërsa liberalët  kërkojnë më shumë fonde.

Jen Psaki, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, tha se zoti Biden do të vizitojë grupin demokrat për të bërë çështjen në axhendën e tij.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb