Organizata Botërore e Shëndetit miratoi të mërkurën vaksinën e malaries RTS, S/AS01, e para kundër sëmundjes së mushkonjave që vret më shumë se 400,000 njerëz në vit, kryesisht fëmijë afrikanë.

Vendimi pasoi një rishikim të një programi pilot të vendosur që nga viti 2019 në Gana, Kenia dhe Malavi, në të cilin u dhanë më shumë se dy milionë doza të vaksinës, të bëra për herë të parë nga kompania farmaceutike GSK në 1987.

Pas rishikimit të provave nga ato vende, OBSH tha se po “rekomandonte përdorimin e gjerë të vaksinës së parë të malaries në botë”, tha drejtori i përgjithshëm i agjencisë Tedros Adhanom Ghebreyesus.

OBSH tha se po rekomandonte që fëmijët në Afrikën Sub-Sahariane dhe në rajone të tjera me transmetim të moderuar dhe të lartë të malaries të marrin katër doza deri në moshën dyvjeçare.

Çdo dy minuta, një fëmijë vdes nga malarja, tha agjencia.

Më shumë se gjysma e vdekjeve nga malaria në të gjithë botën ndodhin në gjashtë vende afrikane nën-Sahariane dhe pothuajse një e katërta ndodhin vetëm në Nigeri, sipas shifrave të OBSH-së të vitit 2019.

Simptomat përfshijnë ethe, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve, pastaj cikle të dridhura, ethe dhe djersitje.

Gjetjet nga piloti i vaksinës treguan se “zvogëlon ndjeshëm malarjen e rëndë, e cila është forma vdekjeprurëse me 30 përqind”, tha Kate O’Brien, Drejtore e Departamentit të Imunizimit, Vaksinave dhe Biologjikëve të OBSH -së.

Vaksina është “e realizueshme për t’u dorëzuar”, shtoi ajo dhe “po arrin gjithashtu të pa arritur … Dy të tretat e fëmijëve që nuk flenë nën një rrjetë krevati në ato vende tani po përfitojnë nga vaksina.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb