Nënsekretarja e Përgjithshme e OKB-së për Çështjet Politike, Rosemary DiCarlo paralajmëroi të hënën se konflikti në Etiopinë veriore e vendos të ardhmen e vendit dhe popullit të tij në një pasiguri të madhe.

“Konflikti njëvjeçar në rajonin Tigray të Etiopisë ka marrë përmasa katastrofike. Luftimet e vendosin të ardhmen e vendit dhe popullit të tij, si dhe stabilitetin e rajonit më të gjerë të Bririt të Afrikës, në një pasiguri të madhe,” i tha ajo Këshilli i Sigurimit në një konferencë.

Ditët e fundit, forcat Tigrayan kanë avancuar drejt jugut të Addis Abeba, kryeqyteti i Etiopisë, duke vepruar në koordinim me Ushtrinë Çlirimtare të Oromos. Qeveria federale e Etiopisë ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme mbarëkombëtare dhe ka deklaruar se po lufton “një luftë ekzistenciale”. Diku tjetër, pasiguria në rajonin e Oromisë vazhdon të përkeqësohet, ndërsa situata në pjesë të rajonit Benishangul-Gumuz mbetet e tensionuar, vuri në dukje ajo.

“Ka pasur shumë spekulime në lidhje me mënyrën se si do të shpaloset kjo krizë gjatë javëve të ardhshme. Në një vend me mbi 110 milionë banorë, mbi 90 grupe të ndryshme etnike dhe 80 gjuhë, askush nuk mund të parashikojë se çfarë do të sjellë lufta dhe pasiguria e vazhdueshme. Por më lejoni, jini të qartë: Ajo që është e sigurt është se rreziku i rënies së Etiopisë në një luftë civile të zgjeruar është shumë real. Kjo do të sillte një katastrofë humanitare dhe do të konsumonte të ardhmen e një vendi kaq të rëndësishëm”, paralajmëroi DiCarlo.

Pasojat politike të intensifikimit të dhunës në rajonin më të gjerë do të ishin të mëdha, duke komplikuar krizat e shumta që rrethojnë Bririn e Afrikës, shtoi ajo.

Sot në veri të Etiopisë, më shumë se 7 milionë njerëz kanë nevojë për ndihmë humanitare. Përpjekjet për të mobilizuar ndihmën në Tigray, ku më shumë se 5 milionë njerëz kanë nevojë për ushqim dhe rreth 400,000 njerëz jetojnë në kushte të ngjashme me zinë e bukës, vazhdojnë të minohen nga pamundësia për të lëvizur. Asnjë kamion ndihme nuk ka arritur në Mekelle, që nga 18 tetori mes sulmeve ajrore të vazhdueshme, tha ajo.

Fluturimet e shërbimit ajror humanitar të OKB-së kanë mbetur të pezulluara që kur sulmet ajrore më 22 tetor detyruan një fluturim të kthehej në Addis Abeba. Kombet e Bashkuara nuk kanë qenë në gjendje të transferojnë karburant në Tigray që nga gushti. Ndërsa disa furnizime urgjente janë zhvendosur, kanë kaluar katër muaj që nga dërgesa e fundit e madhe e barnave dhe furnizimeve shëndetësore në Tigray, tha ajo.

Mungesa e aksesit do të thotë që organizatave humanitare u është dashur të zvogëlojnë aktivitetet thelbësore, për shpëtimin e jetës, duke përfshirë transportin me ujë, shpërndarjen e ushqimit, klinikat e lëvizshme dhe mbështetjen për fëmijët dhe nënat me kequshqyerje akute, tha ajo.

Nevojat dhe shqetësimet e mbrojtjes po përshkallëzohen gjithashtu me shpejtësi në rajonet Amhara dhe Afar që kufizohen me Tigray, me një numër të madh njerëzish që ikin nga shtëpitë e tyre ndërsa luftimet vazhdojnë të zgjerohen, tha ajo.

“Le të kujtojmë se kjo krizë në zgjerim po ndodh në një vend që tashmë po përballej me sfida të mëdha humanitare, duke përfshirë konfliktet lokale, përmbytjet, thatësirën dhe shpërthimet e sëmundjeve infektive. Ndërsa nevojat janë më akute në veri, në të gjithë Etiopinë në tërësi, më shumë vlerësohet se mbi 20 milionë njerëz kanë nevojë për një formë të mbështetjes humanitare. Më shumë se 5 milionë njerëz janë të zhvendosur brenda vendit”, tha DiCarlo.

Duhet të ketë një ndërprerje të menjëhershme të armiqësive, tha ajo.

Kjo ka qenë thirrja e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres, Kryetarit të Komisionit të Bashkimit Afrikan Moussa Faki Mahamat, Sekretarit Ekzekutiv të Autoritetit Ndërqeveritar për Zhvillim Workneh Gebeyehu Negewo, kreut të shtetit të fqinjit kryesor të Etiopisë, presidentit kenian Uhuru Kenyatta dhe Këshillit të Sigurimit të OKB-së. , vuri në dukje ajo.

Ata gjithashtu kanë bërë thirrje për negociata drejt një armëpushimi të qëndrueshëm dhe për krijimin e kushteve për një dialog gjithëpërfshirës etiopian për të zgjidhur krizën dhe për të krijuar bazat për paqen dhe stabilitetin në të gjithë vendin, tha ajo.

Zgjedhjet e përfunduara së fundmi në Etiopi treguan përkushtimin e popullit ndaj procesit demokratik. Në ceremoninë për të shënuar mandatin e tij të ri muajin e kaluar, kryeministri Abiy Ahmed foli për angazhimin e qeverisë së tij për zgjidhjen e sfidave në vazhdim dhe synimin e tij për të nisur një dialog kombëtar. Urgjenca për një iniciativë të tillë gjithëpërfshirëse nuk ka qenë kurrë më e madhe, tha DiCarlo.

Ajo u zotua për angazhimin e palëkundur të Kombeve të Bashkuara për të ndihmuar popullin e Etiopisë.

“Etiopia, një anëtare themeluese e Kombeve të Bashkuara, ka nevojë për mbështetjen tonë. Ne u bëjmë thirrje etiopianëve të bashkohen për të ndërtuar një të ardhme të përbashkët dhe të begatë përpara se të jetë tepër vonë,” tha ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb