Sapo Boris Johnson njoftoi dorëheqjen e tij si kryeministër i Britanisë së Madhe, pas një sërë skandalesh që tronditën Downing Street-in, nisën përplasjet dhe skandalet brenda partisë së tij konservatore. Lufta që ka përfshirë konservatorët duket se do të thellohet, ndërsa partia po përgatitet për atë, që ka të ngjarë të bëhet fushata më e ndyrë e lidershipit në histori.

Aq e ndarë është partia, sa të paktën dy ekipe rivale të fushatës së lidershipit i kanë kaluar Partisë Laburiste një dosje dixhitale, që përmban një sërë akuzash të turpshme për kundërshtarët e tyre të mundshëm. Situata u ndez javën e kaluar, kur një mbështetës i shquar i një prej kryesuesve në garë u pa duke takuar një zyrtar të lartë laburist, në Londër.

Menjëherë u ngritën dyshime se ai ka dhënë një dosje me dokumente për garuesit e mundshëm, duke përfshirë edhe jetën e tyre private dhe marrëveshjet financiare, mes tyre shmangien e taksave dhe huave. Të paktën një hetues privat është punësuar për të gërmuar në disa prje marrëveshjeve financiare të kandidatëve. Ka edhe pretendime për konsumimin e drogës dhe përdorimin e prostitutave.

Një burim i lartë i Partisë Konservatore tha: “Ka thashetheme që qarkullojnë gjerësisht për kandidatët, që përfshihen në skllavëri, dominim dhe sadomazokizëm, pretendime për marrëdhënie të papërshtatshme dhe kompromentimin e fotografive eksplicite, që mund të përdoren”.
Madje, është pohuar se një nga pretendentët kërkon që stafi t’u dorëzojë dokumentet e tyre qeveritare, teksa ata janë në banjë. Në shënjestër është edhe stafi që punon për kandidatët. Një ndihmës akuzohet se ka marrë pjesë rregullisht në orgji, diçka që pretendohet se i ka penguar ata të marrin nivelin më të lartë të lejes së sigurisë.

Detajet e lidhjeve të supozuara jashtëmartesore po ndahen gjithashtu gjerësisht me Laburistët nga konservatorët e dëshpëruar, për të diskredituar kundërshtarët e tyre. Sulmet mes kampeve rivale po përshkallëzohen gjithnjë e më shumë gjatë rrjedhës së garës.

Dominic Cummings, ish-ndihmës i kryeministrit, ka dalë tashmë publikisht me disa nga pretendimet për aferat mes kandidatëve të lidershipit dhe këshilltarëve të tyre specialë, të njohur si spads.

Në një postim në Twitter të premten, ai shkroi: “Të paktën tre kandidatë aktualë do të ishin më keq se Boris. Të paktën njëri është më i çmendur se Truss, qartësisht i papërshtatshëm për të qenë diku afër kodeve bërthamore. Të paktën njëri është një shagger”.

Guto Harri, drejtori i komunikimit i Johnson, tashmë është detyruar të mohojë se ai ka qenë informues kundër fushatës së Rishi Sunak. Ai thirri ekipin e fushatës të shtunën në mëngjes për t’i siguruar ata se nuk ishte si burimi i njoftimeve armiqësore.

Sipas Financial Times, aleatët e Johnson synojnë të ndalojnë Sunak të bëhet lider dhe po e akuzojnë atë për tradhti për shkaktimin e largimit të parakohshëm të kryeministrit. Më shumë se 50 deputetë konservatorë u larguan nga qeveria, pasi Sunak dhe sekretari i shëndetësisë, Sajid Javid, dhanë dorëheqjen të martën, duke bërë që Johnson të tërhiqej nga posti i udhëheqësit të Tory dy ditë më vonë. Aleatët e ngushtë të Johnson thanë se kishte “zemërim të madh” në Doëning Street lidhur me dorëheqjen e Sunak. Një zyrtar i lartë e quajti Sunak “një bastard i pabesë”.

Javën e kaluar u pretendua se Chris Pincher, ish-zëvendës shefi i kamxhikut, kishte përqafuar dy burra në një klub privat, duke shkaktuar një zinxhir ngjarjesh që përfundimisht çuan në rënien e kryeministrit. Pincher i mohon pretendimet. Ky ishte skandali më i fundit që goditi Partinë Konservatore, e cila tani ka humbur katër deputetë për akuzat për sjellje të pahijshme seksuale, me një të pestë që po hetohet nga policia për përdhunim.

Një deputet i lartë tha: “Të gjithë janë të dëshpëruar që kjo periudhë e ndyrë e historisë së partisë sonë të përfundojë dhe që ne të zgjedhim një lider të ri me integritet, i cili mund të vendosë një vijë nën këtë episod katastrofik. Por kjo do të thotë se skandali tani ka një monedhë në zgjedhjet e ardhshme të lidershipit, të cilat me gjasë do ta bëjnë këtë fushatën më të ndyrë në histori”.

Shumë nga kandidatët që janë deklaruar, përfshirë Sunak, i kanë shmangur nisjet tradicionale të fushatës dhe intervistat me mediat kryesore. Sunak nisi fushatën e tij duke postuar një video në Tëitter.

Kuptohet se kjo është për të shmangur që kandidatëve t’u bëhen shumë pyetje të vështira, ndërsa përparojnë në fazat e para të një fushate të shpejtë.

Penny Mordaunt, ministrja e Tregtisë, pritet të kandidojë me një biletë të “tolerancës zero” që premton të pastrojë politikën. Një burim kishte frikë se kjo mund ta bënte atë të pambrojtur ndaj një fushate mashtrimesh të pista.

“Nëse ajo do ta bëjë këtë një vijë ndarëse, me siguri rivalët e saj do të bëjnë gjithçka që duhet për ta minuar dhe për ta bërë atë të duket si një hipokrite”, thanë ata.

Mbrëmjen e kaluar nisën sulmet edhe ndaj saj, teksa një burim konservator pretendoi se Mordaunt kishte shpenzuar muaj të tërë, duke përgatitur aleatët për dorëheqjen e saj, vetëm për të mbetur në qeveri dhe për t’i lënë të tjerët të largonin Johnson.

“Tom Hunt dhe Lee Anderson dhanë dorëheqjen nga qeveria përpara se ajo të jepte dorëheqjen. Ajo është ende atje,” shtuan ata. “Kur bëhet fjalë për thelbin e saj, ajo nuk ka bërë absolutisht asgjë në qeveri. Ka një arsye që ajo njihet si “Penny Dormant”.

Ndërkohë, Lord Goldsmith, një aleat i ngushtë i Johnson, ka thyer gradat për të akuzuar Mordaunt se nuk i kushtoi vëmendje shqetësimeve për mjedisin.

Si sekretar i tregtisë ndërkombëtare, Goldsmith pohoi se kolegët “nuk mund ta bindin atë për rëndësinë e natyrës”, duke shtuar: “Ju mund të bëni të gjithë zhvillimin që dëshironi, por humbni pellgun e Kongos dhe qindra milionë humbin nga reshjet dhe ushqimin e tyre dhe ka një krizë e paprecedentë refugjatësh.”

Kandidatët e Brexiteer, të cilët të gjithë po përpiqen të fitojnë mbështetjen e Grupit Evropian të Kërkimit dhe grupit të Sensit të përbashkët, po kthehen gjithashtu kundër njëri-tjetrit.

Në një konferencë armiqësore, Liz Truss, sekretarja e jashtme, është akuzuar se nuk ka lexuar projektligjin e saj të Protokollit të Irlandës së Veriut dhe ka qëndruar e heshtur gjatë takimeve kryesore. “Është e rëndësishme të mbani mend, kur ajo po shfaq kredencialet e saj për Brexit, se Liz bëri fushatë për ‘frikën e projektit’ dhe buxhetin e urgjencës. Ajo gjithashtu mbështeti marrëveshjen e Theresa May”, shtoi një burim në një kamp rival.

Me fushën e hapur dhe potencialin për më shumë se një duzinë kandidatësh në garë, raundet e eliminimit, të cilat mund të fillojnë që nga e marta, ka të ngjarë të jenë brutale.

Një burim pranë Komitetit të 1922 tha se po zhvillohen diskutime aktive për të shkurtuar fazën e dytë të procesit, kur anëtarët e partisë votojnë për kandidatin e tyre të preferuar. Kjo mund të zgjasë vetëm për tre javë, që do të thotë se një udhëheqës i ri i Partisë Konservatore – dhe kryeministër – do të zgjidhet nga mesi i gushtit.

Një deputet konservator tha: “Kandidatët do të kenë vetëm disa ditë për të lënë gjurmët e tyre. Dorezat do të duhet të hiqen shumë shpejt.”

(Përktheu nga The Times: BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb