Qeveria Kurti 2 pritet që të votohet pasditen e së hënës, ndërkohë që disa prej emrave të kabinetit të ri qeveritar janë zbuluar nga mediat kosovare.

Kandidati për kryeministër i Vetëvendosjes, Albin Kurti është deklaruar para mediave para votimit të Qeverisë së Kosovës dhe ka konfirmuar se tashmë është bërë caktimi i ministrave.

“I di emrat e ministrave, së shpejti i merrni vesh edhe ju”, tha shkurtimisht ai. Pas seancës për konstituimin e Kuvendit, ushtruesi i detyrës së presidentit të Kosovës, Glauk Konjufca i ka kërkuar propozimin e Lëvizjes Vetëvendosje për kryeministër.

Ndërkaq, Lëvizja Vetëvendosje i ka kthyer letrën me propozimin për kryeministër ushtruesit të detyrës së Presidentit, Glauk Konjufca.

Burime të Telegrafit brenda LVV-së kanë bërë të ditur që letra i është kthyer Konjufcës, ndërsa është konfirmuar se sot do të mbahet seanca e Kuvendit të Kosovës për zgjedhjen e kryeministrit.

Emrat të cilët janë përmendur për pozitat e ministrave janë:
Zëvendëskryeministër -Besnik Bislimi,
Ministrinë e Punëve të Jashtme -Donika Gërvalla,
Ministrinë e Punëve të Brendshme- Xhelal Sfeçla,
Ministrinë e Arsimit- Arbërie Nagavci,
Ministrinë e Shëndetësisë -Arben Vitia,
Ministrinë e Bujqësisë -Faton Peci,
Ministrisë e Kulturës-Hajrullah Çeku,
Ministrinë e Drejtësisë -Albulena Haxhiu,
Ministrinë e Financave -Hekuran Murati,
Ministrinë e Tregtisë -Rozeta Hajdari,
Ministrinë e Mjedisit -Liburn Aliu,
Ministrinë e Pushtetit Lokal- Emilija Rexhepi.
Nuk dihet ende se kush do të jetë ministri i Mbrojtjes, e po ashtu nuk dihet nëse do të ketë Lista Serbe post ministror.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: