Papa Françesku është shtruar këtë të diel në një spital të Romës, ku pritet t’i nënshtrohet një operacioni në zorrën e trashë.

Lajmi është konfirmuar nga Vatikani.

Zëdhënësi Matteo Bruni, tha se Papa, vuante nga “sentoza diverikulare simptomatike” e zorrë së trashë, një gjendje që shkakton dhimbje të vazhdueshme dhe fryrje të barkut.

Ndër të tjera Bruni tha se operacioni do të realizohet në orët e mbrëmjes në spitalin Gremelli në Romë.

Mediat italiane shkruajnë se kjo është hera e parë që Papa Françesku, 84 vjeç, shtrohet në spital, që nga zgjedhja e tij në krye të Vatikanit në vitin 2013.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb