Dy emra të thjeshtë, Elizabeth II dhe Philip, të bashkuar nën një dekoratë të vetme, një yll metalik që simbolizon përkatësinë e të dyve në jetë në Urdhrin e lashtë të Garterit.

Kjo është ajo që është shfaqur prej disa orësh në gurin e varrit në hyrje të kapelës familjare të Shën Gjergjit, në Kështjellën Windsor, ku u varros më në fund Mbretëresha Elizabeth – e cila vdiq më 8 shtator në moshën 96-vjeçare pas shtatë dekadash mbretërimi. Të hënën, në mbrëmje përfunduan 12 ditët e nderimeve masive dhe përkujtimeve që kulmuan me funeralin solemn të shtetit të Londrës më 19 shtator.

Mediat britanike raportuan, duke saktësuar se prerja u krye pas varrimit, dhe u bë privatisht në përfundim të ceremonive madhështore publike të orëve të mëparshme, vetëm në prani të mbretit Charles III me bashkëshorten mbretëreshë Camilla, të fëmijët e tjerë të sovranit të ndjerë dhe anëtarët më të afërt të familjes së familjes Windsor.

Deri dje, guri i varrit mbante vetëm emrat – me datat e lindjes dhe vdekjes – të babait dhe nënës së Elizabeth, mbretit George VI dhe nënës mbretëreshë (edhe ajo Elizabeth), të cilët tashmë ishin varrosur atje së bashku me hirin e Motrës Margaret, e vetmja pjesëtare e familjes që donte të digjej. Tani, megjithatë, konfirmon Buckingham Palace, në mbishkrim ka 4 emra, dy të parët në krye dhe të tjerët menjëherë më poshtë: “George VI 1895-1952”, “Elizabeth 1900-2002”, “Elizabeth II 1926-2022” dhe “Filipi 1921-2021”.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb