Kryeqyteti i Kinës, Pekini ka zbutur sot kufizimet kundër Covid-19 që do të thotë se jeta është kthyer disi në normalitet për banorët.

Një shpërthim i përhapur në Pekin pasi një rast lokal i Covid-19 u zbulua në qytet më 28 korrik.

Rastet sporadike u raportuan më pas, që do të thotë se qyteti mbylli me shpejtësi komunitetet ku njerëzit kishin dalë pozitivë dhe vendosi kufizime udhëtimi për njerëzit që hynin dhe dilnin nga qyteti.

Gjithashtu u zhvilluan teste në shkallë të gjerë që përfshinin miliona njerëz.

Pothuajse tre javë më parë, qeveria e qytetit theksoi se të gjitha ngjarjet në shkallë të gjerë gjatë gushtit duhet të anulohen, përfshirë Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Pekin.

Parqeve, kinemave dhe bibliotekave iu tha të kufizonin numrin e vizitorëve, dhe shumë universitete, përfshirë Universitetin prestigjioz Tsinghua.

Por Pekini, i cili ka një popullsi prej rreth 21 milion njerëz, nuk ka regjistruar ndonjë rast të ri simptomatik që nga 11 gushti, sipas Agjencisë Zyrtare të Lajmeve Xinhua, kështu që qyteti e ka konsideruar të sigurt heqjen e bllokimeve të tij.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: