Sir Paul McCartney ka hyrë në klubin e miliarderëve, duke u bërë muzikanti i parë britanik që grumbullon një pasuri të tillë, sipas renditjes vjetore të Sunday Times që konfirmon një prirje rënëse të numrit të miliarderëve në Britaninë e Madhe.

Sipas kësaj renditjeje të 350 pasurive më të mëdha të vendit të publikuar sot, 82-vjeçari ish-Beatle ngjitet në vendin e 165-të duke shijuar frytet e koncerteve të tij të shumta dhe të drejtave të autorit.

Në përgjithësi, sipas Sunday Times ‘Rich List’, Britania e Madhe ka 165 miliarderë, gjashtë më pak se vitin e kaluar dhe 12 më pak se rekordi i vitit 2022 prej 177 miliarderësh, duke e shtyrë gazetën të komentojë se “duket se (…) të pasurit e botës kanë filluar të largohen nga vendi.

Ndër arsyet e cituara nga gazeta janë niveli i taksave që është rritur vitet e fundit ose shkëlqimi i humbur i bursës së Londrës duke tërhequr më pak kapital.

Në përgjithësi, pasuria e 350 njerëzve më të pasur të vendit gjithashtu ra pak, nga 796.5 miliardë £ (929 miliardë euro) në 795.3 miliardë £ (927.7 miliardë euro), për shkak të rritjes së normave të interesit, inflacionit dhe ekonomisë së ngadaltë.

Kryeministri dhe ish-bankieri i investimeve Rishi Sunak dhe gruaja e tij Aksatha Murthy, trashëgimtare e themeluesit të gjigantit indian të teknologjisë Infosys, janë në vendin e 245-të në listë, me një pasuri prej 651 milion £.

Mbreti Charles III nuk është shumë prapa, në vendin e 258, me 610 milionë funte, vë në dukje gazeta, duke sqaruar se ka bërë një vlerësim të kujdesshëm të pasurisë së monarkut, duke përjashtuar në mënyrë specifike asetet që ai zotëron si monark, si Duka i Lancasterit apo Crown Estate. (një portofol i pasurive të paluajtshme).

Pjesëmarrësit e rinj në renditje përfshijnë pilotin e F1, Lewis Hamilton dhe djalin e ish-kryeministrit Tony Blair, Ewan Blair, bashkëthemelues i Multiverse, një kompani teknologjike.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb