Tetë persona kanë humbur jetën dhe dy rezultojnë të zhdukur, nga përmbytjet e shkaktuara nga Uragani Ida në Nju Jork. Situata problematike për shkak të përmbytjeve bëri që të përmbyteshin linjat dhe rrugët e metrosë në Manhattan, Brooklyn dhe New Jersey.

Mësohet se aeroporti i Nju Jork-ut është mbyllur ndërsa ai JFK ka shtyrë fluturimet deri në mesnatë.

“Ne po durojmë një ngjarje historike të motit sonte me shi rekord në të gjithë qytetin, përmbytje brutale dhe kushte të rrezikshme në rrugët tona”, -tha kryebashkiaku i Nju Jorkut, Bill de Blasio, i cili shpalli gjendjen e jashtëzakonshme pak para mesnatës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb