Kritiku i Kremlinit, Alexey Navalny tha të hënën se një komision burgu e kishte caktuar atë si ekstremist dhe terrorist.

Navalny tha në Instagram se ai ishte thirrur para një komisioni që votoi njëzëri në favor të ndryshimit të statusit. Kjo shenon edhe përshkallëzim të mëtejshëm të presionit zyrtar kundër kritikut më të shquar vendas të Presidentit Vladimir Putin, i cili aktualisht po vuan dy vjet e gjysmë burg për shkelje të lirimit me kusht, ai thotë se u tronditën për të penguar ambiciet e tij politike.

Navalny bëri të ditur njoftimin, duke thënë se ai mirëpriti faktin se ai nuk ishte caktuar më si i ‘prirur për të ikur’dhe kështu do t’i nënshtrohej kontrolleve më pak të shpeshta dhe të rrepta të natës nga rojet.

“Vetëm se tani ka një shenjë mbi shtratin tim se unë jam një terrorist,” tha Navalny në postim, i cili u botua me ndihmën e avokatëve të tij.

Navalny, 45 vjeç, u burgos kur u kthye në Rusi në fillim të këtij viti nga Gjermania, ku i ishte nënshtruar muajve të trajtimit për t’u shëruar nga helmimi me një agjent nervor të rrallë në Siberi në gusht 2020.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb