Asgjë e re nga fronti i piraterisë. Fotokopjet në universitete, piratimi i librave të tërë, letërsi artistike ose botime studimore, lulëzojnë, sipas botuesve.

Një tryezë diskutimi mbajtur në Qendrën Kombëtare të Librit, synon një angazhim të përbashkët për këtë problem që ka është kthyer në normalitet për shkak të mendësisë se vjedhja e pronësisë intelektuale nuk është krim.

Petrit Ymeri: Prane universiteteve ka industri fotokopjimi.

Irena Toçi: Ne faqen dallohet nese eshte i libri i vjedhur.

I pranishëm në takim, Drejtori i pronesise intelektuale ne Inspektoriatin e Mbikeqyrjes se tregut Neritan Frasherit kërkoi ndihmë.

Neritan Frasheri: Duhet ndihma e krimit ekonomik e tatimeve.

Pirateria ka mundur të fitoje tendera në Kosovë dhe të shesë edhe online sipas botuesve. Njw plan konkret nuk ka ende, ndersa tryezat do te vazhdojne.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb