Presidenti Ilir Meta ka folur sot në lidhej me Rezolutën e Bashkimit Europian.

Ai ka bërë me dije se votimi në parim i kësaj rezolute tregon qasje strategjike të PE për përkrahur politikën e zgjerimit në kushtet e agresion të Rusisë, por edhe që i ka evidentuar problemet kritike të demokracisë sonë lirisë së medias, të pluralizmit, të zbatimit të vetingut dhe reformës në në drejtësi.

“Janë diagnostikuar të gjitha problemet që kanë penguar çeljen e negociatave.

Votimi në parim tregon qasje strategjike të PE për përkrahur politikën e zgjerimit në kushtet e agresion të Rusisë, por edhe që i ka evidentuar problemet kritike të demokracisë sonë lirisë së medias, të pluralizmit, me paralizmin e shtetit të së drejtës, të zbatimit të vetingut dhe reformës në drejtësi.

Fakti që përmendet regresi i vendit në 5 vite për korrupsionin është një fakt shumë dometënës dhe pandodhur më parë, edhe liria e mediave është një tregues tjetër”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: