Në kuadër të vizitës në Ukrainë dhe para takimit me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky, Presidenti i Finlandës Sauli Niinistö erdhi në Borodianka dhe Bucha të rajonit të Kievit.

Në Borodianka, të ftuarit e huaj u pritën nga kryebashkiaku Heorhii Yerko. Të dyja palët vunë në dukje ngjashmëritë midis luftërave në Finlandë dhe Ukrainë.

Niinistö foli për përpjekjet e rindërtimit dhe ekzaminoi strehimin e përkohshëm të ofruar nga Finlanda për Ukrainën. Sipas tij, Finlanda ka marrë strehim edhe nga Suedia në të kaluarën, pas Luftës së Dytë Botërore.

Mbrojtësit e Borodianka i dhuruan Niinistö-s një pikturë të bërë në kapakun e një kutie armësh ruse. Ai përshkruan Shën Mihail Kryeengjëlli, mbrojtësi i Kievit. Për më tepër, Presidenti i Finlandës mori një distinktiv një xhaketë të Batalionit 114 të Forcave të Mbrojtjes Territoriale dhe e nguli në jelekun e tij antiplumb pranë flamurit finlandez.

Më vonë, Niinistö u takua me Zelensky. Të dy udhëheqësit diskutuan ndihmën ushtarake të Finlandës dhe mbështetjen politike për Ukrainën. Sipas Niinistö, mundësia që Finlanda t’i sigurojë Ukrainës tanke luftarake Leopard 2 është ende një çështje e hapur.

  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb