Presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador i cilësoi shpenzimet ushtarake të SHBA-së për Ukrainën si “të paarsyeshme”, duke shtuar kritikat për përpjekjet e luftës, ndërsa i kërkoi Uashingtonit të kushtojë më shumë burime për të ndihmuar vendet e Amerikës Latine.

Lopez Obrador ka kohë që u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që të ndajnë më shumë fonde për të ndihmuar zhvillimin ekonomik në Amerikën Qendrore dhe Karaibe në mënyrë që të lehtësojnë presionet migratore.

Gjatë konferencës së tij të rregullt ditore për shtyp, Lopez Obrador kritikoi Kongresin e SHBA për mos lirimin e parave për rajonin, përpara se t’i referohej mosmarrëveshjes javën e kaluar për një projekt-ligj financimi të ndalimit që hoqi ndihmën e mëtejshme për Ukrainën.

“Unë po shikoja se si tani ata nuk po autorizojnë ndihmën për luftën në Ukrainë,” tha ai. “Por sa kanë destinuar ata për luftën në Ukrainë? 30-50 miliardë dollarë për luftën. Cila është gjëja më irracionale që mund të keni. Dhe e dëmshme.”

I majti Lopez Obrador ka kërkuar të mbajë Meksikën neutrale në luftë dhe kritikoi ndihmën ushtarake perëndimore për Kievin. Ai ka propozuar gjithashtu bisedime paqeje për t’i dhënë fund konfliktit Rusi-Ukrainë.

Dy javë më parë presidenti mbrojti praninë e një njësie ushtarake ruse në një paradë të fundjavës që shënonte ditën e pavarësisë së Meksikës, pas kritikave të ashpra se vendi i tij u kishte dhënë një platformë forcave që pushtuan Ukrainën.

Megjithatë, qeveria e tij ka mbështetur disa rezoluta të mëdha të OKB-së që kritikojnë rolin e Rusisë në konflikt.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb