Kryebashkiaku i Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, u ka bërë thirrje bizneseve lokale që të rifillojnë gradualisht punën.

Duke folur në një adresë video të postuar në kanalin e tij Telegram, Ihor Terekhov tha: “Qyteti dhe vendi duhet të rinisin ekonominë”.

“Në javët e fundit, presidenti dhe qeveria kanë thjeshtuar ndjeshëm rregullat për të bërë biznes dhe kanë ulur ndjeshëm normat e taksave. Unë u kërkoj sipërmarrësve të Kharkiv: Kthehuni gradualisht në punë.”

Kryebashkiaku shpjegoi se megjithëse mund të jetë “e pamundur” të kthehet menjëherë në kapacitetin e plotë, “mund të bëhet në një mënyrë të reduktuar”.

Sipas Terekhov, deri më 30 mars, si rezultat i veprimeve ruse, 1.531 objekte të infrastrukturës civile janë shkatërruar në qytet, duke përfshirë 1.292 ndërtesa banimi, 70 shkolla, 54 kopshte, 16 spitale dhe 239 ndërtesa administrative.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: