Regjisori ukrainas Oleg Sentsov, i cili refuzoi ushqimin për më shumë se 140 ditë në një burgun rus, ndaloi protestën e tij të premten pasi presidenti Vladimir Putin hodhi poshtë kërkesën për lirimin e tij. I burgosuri më i famshëm i Rusisë kishte kaluar 144 ditë pa ushqim të fortë, por e bëri thirrjen për grevën e tij të urisë pas një muaji të gjatë, fushatë kjo e yllit për të siguruar lirimin e tij, që dështoi të shtynte Moskën në veprim.

“I dënuar Oleg Sentsov ka rënë dakord me shkrim për të konsumuar ushqim,” tha shërbimi i burgut rus në një deklaratë. Nutritionists më të mirë të Moskës kanë zhvilluar një dietë të veçantë për të ndihmuar rininë 42-vjeçare të hahet ushqime të ngurta dhe të lehtësojë nga “agjërimi i tij pa komplikime”, tha ai.

Nuk pati asnjë koment të menjëhershëm nga avokati i Sentsov, Dmitry Dinze. Zëvendës shefi i shërbimit të burgut, Valeri Maksimenko, tha se Sentsov ishte aktualisht në një spital të burgut por do të transferohej përsëri në kazermat e tij sapo të merrte më mirë. “Ai është duke marrë ushqim normal,” tha ai për kanalin televiziv rus Dozhd, duke shtuar se i burgosuri deri tani kishte ngrënë “pasta nga tuba – si një kozmonaut”.

Maksimenko u tha gazetarëve rusë se ai ishte mirënjohës ndaj mjekëve dhe avokatëve vendas të cilët bënë të bindur Sentsov se “ai duhet të jetojë, se jeta vazhdon”. “Ai është i ri, ndoshta ai do të bëhet regjisor i famshëm”, tha Maksimenko për Dozhdin. “Le të jetojë,” tha ai, duke shtuar se aktivisti e kishte thirrur grevën e tij të urisë të premten.

Regjisori është më i njohur për filmin e tij “Gamer”, i cili shfaqet në brohoritje kritike në Festivalin e Filmit në Roterdam në vitin 2012. Sentsov po vuan një dënim 20-vjeçar në një burg në Arktikun ruse, pasi u dënua për akuza terroriste mbi një komplot të dyshuar për zjarrvënie në Krime, transmetoi Reuters.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb