Trupat ruse bombarduan qytetin Kramatorsk, rajoni Donetsk, duke përdorur një sistem raketash anti-ajrore S-300.

Lajmi u bë i ditur nga Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës

Nën udhëheqjen procedurale të Prokurorisë Rajonale të Donetsk, një hetim paraprak po zhvillohet në procedurë penale për shkelje të ligjeve dhe zakoneve të luftës (Pjesa 1 e nenit 438 të Kodit Penal të Ukrainës).

Sipas hetuesve, në fillim të 29 shtatorit, trupat ruse qëlluan në Kramatorsk duke përdorur një sistem raketash anti-ajrore S-300.

“Pradhat goditën shtëpi private, ndërtesa banimi dhe sipërfaqe rrugore, me 11 civilë që pësuan lëndime të shkallëve të ndryshme. Të plagosurit aktualisht po marrin ndihmë mjekësore,” thuhet në raport.

Një grup hetimor po punon në vendngjarje. Po merren masa prioritare për evidentimin e krimit të kryer nga ushtria e vendit agresor. Hetimi paraprak është në vazhdim.

Raportet e mëparshme thanë se 11 persona ishin plagosur në një sulm me raketa në Kramatorsk, ndërsa një i plagosur u dërgua në Dnipro në gjendje të rëndë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb