Ofruesit e shërbimeve të internetit rus kanë bllokuar Youtube dhe Instagram, si rezultat i konfliktit midis një prej biznesmenëve më të pasur të vendit dhe një udhëheqësi të opozitës. Rusia censuroi në internet materialin për të dy shërbimet, pasi gjykata vendosi se shkeli të drejtat e privatësisë së miliarderit Oleg Deripaska, shkruan BBC, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, Alexei Navalny ka refuzuar të heqë videot dhe fotot, të cilat ai pretendon se janë prova e korrupsionit dhe afati është vendosur ditën e mërkurë.

Nëse as Navalny dhe as firmat e teknologjisë amerikane nuk fshijnë ose bllokojnë qasjen lokale në imazhet e publikuara deri në fund të ditës, atëherë ofruesit e shërbimeve të internetit Rusisë do t’u kërkohet të ndërmarrin vetë veprime.

Fondacioni Kundrër Korrupsion i Navalny postoi një video në Youtube të enjten e kaluar, në të cilën ai paraqiti pamjet që gjoja treguan Deripaska duke takuar zëvendëskryeministrin e Rusisë Sergei Prikhodko në bordin e një jahti. Materiali thuhet se ka qenë me burim nga llogaria e Instagram-it të një gruaje, ku ishte postuar në vitin 2016.

Navalny gjithashtu ka postuar një fotografi të ‘takimit sekret’ së bashku me një detyrë të detajuar të kërkesave të korrupsionit, në llogarinë e tij Instagram. Ditën e nesërme, Deripaska mori një urdhër gjykate që kërkonte heqjen e 14 postimeve të Instagram dhe shtatë klipe të YouTube.

Google më pas i shkroi ekipit të Navalny duke thënë se mund të detyrohet të bllokojë videot. Por, deri më sot, as ai dhe as Facebook nuk e kanë censuruar materialin. Të dy firmat ende nuk kanë komentuar publikisht për këtë çështje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb