Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe sekretari i mbrojtjes Lloyd Austin bënë një udhëtim të paparalajmëruar në Kiev të dielën ku takuan presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe zyrtarë të tjerë ukrainas, duke i bërë ata zyrtarët më të lartë amerikanë që kanë udhëtuar në vend që nga fillimi i pushtimit rus.

Megjithëse Zelensky njoftoi vizitën në një konferencë shtypi të shtunën, zyrtarët amerikanë nuk kishin pranuar të komentojnë.

Ndërsa ishin në Kiev, Blinken dhe Austin takuan Zelensky, Ministrin e Jashtëm Dmytro Kuleba, Ministrin e Mbrojtjes Oleksiy Reznikov dhe Ministrin e Brendshëm Denys Monastyrsky për një takim dypalësh të zgjatur, afërsisht 90-minutësh, tha një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit.

Blinken tha se diplomatët amerikanë do të kthehen në Ukrainë këtë javë, tha zyrtari i lartë i Departamentit të Shtetit, në një mesazh të fortë solidariteti nga Shtetet e Bashkuara.

Blinken tha gjithashtu se presidenti i SHBA Joe Biden do të emëronte Bridget Brink si ambasadore të SHBA në Ukrainë, sipas zyrtarit të lartë të Departamentit të Shtetit. Posti që ka mbetur pa një ambasador të konfirmuar që kur Marie Yovanovitch u tërhoq në maj 2019. Brink është ambasadori aktual i SHBA në Sllovaki.

Përveç kësaj, Blinken dhe Austin diskutuan dhënien e ndihmës së fundit ushtarake të SHBA-së për Ukrainën, trajnimin e vazhdueshëm për ushtarët ukrainas dhe synimin e administratës së Bidenit për të ofruar 713 milionë dollarë financime shtesë ushtarake të huaja për të ndihmuar Ukrainën të kalojë në sistemet e afta për NATO-n, sipas zyrtarit të lartë të Departamentit të Shtetit dhe një zyrtari të lartë të Departamentit të Mbrojtjes.

Të dy zyrtarët informuan shtypin që udhëtuan në rajon pak përpara se Blinken dhe Austin të mbërrinin në Kiev; korpusi i shtypit udhëtues i SHBA-së nuk udhëtoi me sekretarët për në kryeqytetin ukrainas.

Në konferencën e fundit, zyrtarët bënë të qartë se ushtria amerikane ende nuk do të përfshihej drejtpërdrejt në luftë. “Presidenti ka qenë shumë i qartë se nuk do të ketë trupa amerikane që luftojnë në Ukrainë dhe kjo përfshin qiejt mbi Ukrainë”, tha zyrtari i mbrojtjes.

“Kjo vizitë nuk paraqet përfshirje aktuale nga forcat amerikane,” shtuan ata.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken: Rusia po dështon, Ukraina po fiton
Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u tha gazetarëve të hënën se Rusia “po dështon në Ukrainë” dhe se “Ukraina po ia del mbanë”.

“Rusia ka kërkuar si synim të saj të heqë sovranitetin (Ukrainës), t’i heqë pavarësinë e saj. Kjo ka dështuar,” tha Blinken gjatë një konference shtypi në një vend të pazbuluar pranë kufirit polako-ukrainas.
“Ajo u përpoq të pohonte fuqinë e ushtrisë së saj, ekonominë e saj. Ne sigurisht që po shohim pikërisht të kundërtën.
“Ne nuk e dimë se si do të shpaloset pjesa tjetër e kësaj lufte, por ne e dimë se një Ukrainë sovrane e pavarur do të jetë shumë më e gjatë se sa është Vladimir Putin në skenë.”

Blinken dhe Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin takuan presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe zyrtarë të tjerë ukrainas në Kiev të dielën, duke i bërë ata zyrtarët e nivelit më të lartë amerikan që kanë udhëtuar në vend që nga fillimi i pushtimit rus.

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin: SHBA “duke bërë gjithçka mundet” për t’i dhënë Ukrainës atë që i nevojitet ndërsa lufta zhvillohet

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha se nevojat e Ukrainës po ndryshojnë ndërsa natyra e luftës evoluon, pjesërisht sepse fokusi është zhvendosur në lindje të vendit.

“Kështu që (ukrainasit) kanë nevojë për zjarre me rreze të gjatë. Ju keni dëgjuar që ata shprehin nevojën për tanke. Dhe ne po bëjmë gjithçka që mundemi për t’u siguruar atyre llojet e mbështetjes, llojet e artilerisë dhe municioneve që do të jenë efektive. në këtë fazë të luftës”, u tha Austin gazetarëve gjatë një konference për shtyp në një vend të pazbuluar pranë kufirit polako-ukrainas pas bisedimeve të nivelit të lartë të hënën.

“Ju e keni parë atë që kemi bërë këtu në të kaluarën e afërt me një autorizim të fundit prej 800 milionë dollarësh të dhënë nga Presidenti që na lejon të ofrojmë pesë batalione me 155 obusa, qindra mijëra fishekë artilerie dhe kështu ne jemi gjithashtu angazhimi i kolegëve tanë në vende të tjera për të njëjtin lloj aftësie.”
Austin tha se ai ka parë “indikacione” se “shumë vende do të dalin përpara dhe të ofrojnë municione shtesë dhe obus”.

Kështu që ne do të shtyjmë sa më shumë që të mundemi, sa më shpejt që të mundemi për t’u marrë atyre atë që kanë nevojë,” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb