Duke qëndruar së bashku me ministrat indianë për punët e jashtme dhe mbrojtjen të hënën, Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken dha një mesazh të mprehtë për mbështetjen e Ukrainës.

Blinken vuri në dukje se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë t’u bëjnë thirrje kombeve të mbështesin Kievin, “ashtu siç u bëjmë thirrje të gjitha kombeve të dënojnë veprimet gjithnjë e më brutale të Moskës”.

Në komentet në një konferencë shtypi pas takimit ministror SHBA-Indi në Uashington, Blinken tha: “Lufta e Rusisë kundër Ukrainës është një sulm ndaj popullit të Ukrainës. Është gjithashtu një sulm ndaj atij urdhri të bazuar në rregulla që ne të dy i përmbahemi dhe mbrojmë.”

Shtetet e Bashkuara, tha Blinken, “do të vazhdojnë të rrisin mbështetjen për qeverinë dhe popullin e Ukrainës dhe do t’u bëjnë thirrje kombeve të tjera të bëjnë të njëjtën gjë, ashtu siç u bëjmë thirrje të gjitha kombeve të dënojnë veprimet gjithnjë e më brutale të Moskës”.

Blinken deklaroi se lufta e Rusisë “qëndron në kontrast të plotë me vizionin që Shtetet e Bashkuara dhe India ndajnë për një Indo-Paqësor të lirë dhe të hapur” dhe vuri në dukje se veprimet e Moskës kanë pasoja në mbarë botën.

India ka vazhduar të blejë naftë ruse në vazhdën e luftës në Ukrainë dhe javën e kaluar abstenoi në një votim për të hequr Rusinë nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut.

Sekretari amerikan i Shtetit tha gjithashtu të hënën se “India duhet të marrë vendimet e saj në lidhje me mënyrën se si i afrohet” luftës ruse në Ukrainë dhe se SHBA beson se “është e rëndësishme që të gjitha vendet, veçanërisht ato me levë, të shtypin Putinin për t’i dhënë fund luftë.”

“Ne, si një propozim i përgjithshëm, po konsultohemi me të gjithë aleatët dhe partnerët tanë për pasojat e luftës së Putinit, mizoritë që po kryhen kundër popullit të Ukrainës,” tha Blinken në konferencën për shtyp pas takimit ministror SHBA-Indi 2+2.

Blinken tha se ishte e rëndësishme që “demokracitë të qëndrojnë së bashku dhe të flasin me një zë për të mbrojtur vlerat që ndajmë, dhe ne ndajmë thellësisht vlerat e lirisë, çiltërsisë, pavarësisë, sovranitetit dhe këto vlera duhet të zbatohen kudo”.

Diplomati i lartë amerikan vuri në dukje se “marrëdhëniet e Indisë me Rusinë janë zhvilluar gjatë dekadave, në një kohë kur Shtetet e Bashkuara nuk ishin në gjendje të ishin partnere me Indinë”, por “kohët kanë ndryshuar” dhe SHBA “është në gjendje dhe e gatshme të jetë një partner i zgjedhur me Indinë.”

“Dhe unë do të vëreja gjithashtu se India po ofron ndihmë të konsiderueshme humanitare për popullin e Ukrainës, veçanërisht ilaçe që janë shumë të nevojshme dhe në kërkesë reale,” shtoi ai.

Ministri indian i Punëve të Jashtme S. Jaishankar tha se India është “kundër konfliktit” është “për dialog dhe diplomaci” dhe “ndërprerje urgjente të dhunës”.

“Ne jemi të përgatitur të kontribuojmë në çfarëdo mënyre për këto objektiva,” tha ai.

Blinken tha se “kur bëhet fjalë për blerjet e naftës, sanksionet, etj, thjesht do të vëreja se ka skandale për blerjet e energjisë. Sigurisht, ne po i inkurajojmë vendet që të mos blejnë furnizime shtesë me energji nga Rusia.”

“Çdo vend ndodhet ndryshe, ka nevoja, kërkesa të ndryshme, por ne po kërkojmë që aleatët dhe partnerët të mos rrisin blerjet e tyre të energjisë ruse,” tha Blinken.

Sa i përket naftës, Jaishankar tha se bota duhet të shikojë nga Evropa, duke sugjeruar që Evropa të blejë më shumë naftë ruse sesa India.

Blinken tha se presidenti Joe Biden dhe kryeministri indian Narendra Modi “patën një bisedë shumë të ngrohtë dhe produktive” dhe folën për mënyrat e zbutjes së ndikimit të thellë që kjo ka në furnizimet dhe çmimet globale të ushqimit, tregjet e mallrave.

Ndërkohë, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin, i cili gjithashtu mori pjesë në këtë ngjarje, foli për rëndësinë që SHBA dhe India të qëndrojnë në linjë.

“Ndërsa kërcënimet strategjike konvergojnë, veçanërisht pas pushtimit rus të Ukrainës, është më e rëndësishme se SHBA dhe India “të qëndrojnë së bashku për të mbrojtur vlerat tona të përbashkëta dhe për të ruajtur rendin e bazuar në rregulla ndërkombëtare”, tha Austin.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb