Ndërsa lufta e Rusisë kundër Ukrainës zvarritet, ndihma e sigurisë së SHBA-së po kalon në një fushatë afatgjatë që ka të ngjarë të mbajë më shumë trupa ushtarake amerikane në Evropë në të ardhmen, duke përfshirë planet e afërta për të shpallur një ndihmë shtesë prej rreth 3 miliardë dollarësh për trajnim. dhe të pajisë forcat ukrainase për të luftuar për vitet në vijim, thanë zyrtarët amerikanë.

Zyrtarët amerikanë thanë se paketa pritet të shpallet të mërkurën, ditën kur lufta arrin kufirin gjashtëmujor dhe Ukraina feston ditën e saj të pavarësisë. Paratë do të financojnë kontrata për drone, armë dhe pajisje të tjera.

Totali i paketës së ndihmës e cila po ofrohet nën Iniciativën e Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës mund të ndryshojë brenda natës, por jo shumë. Disa zyrtarë folën në kushte anonimiteti për të diskutuar mbi ndihmën përpara publikimit të saj.

Ndryshe nga shumica e paketave të mëparshme, financimi i ri synon kryesisht të ndihmojë Ukrainën të sigurojë qëndrimin e saj të mbrojtjes afatmesme dhe afatgjatë, sipas zyrtarëve të njohur me këtë çështje. Dërgesat e mëparshme, shumica e tyre të bëra nën Autoritetin e Tërheqjes Presidenciale, janë përqendruar në nevojat më imediate të Ukrainës për armë, municione dhe materiale të përfshira që Pentagoni tashmë ka në magazinë që mund të dërgohet në një kohë të shkurtër.

Përveç ofrimit të ndihmës afatgjatë që Ukraina mund ta përdorë për nevojat e mundshme të mbrojtjes në të ardhmen, paketa e re synon të sigurojë zyrtarët ukrainas se Shtetet e Bashkuara synojnë të vazhdojnë mbështetjen e tyre, pavarësisht nga dita e përditshme. konflikti, thanë zyrtarët.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg vuri në dukje fokusin më të zgjeruar të martën teksa ripohoi mbështetjen e aleancës për vendin e shkatërruar nga konflikti.

“Dimri po vjen, dhe do të jetë i vështirë, dhe ajo që ne shohim tani është një luftë rrënqethëse. Kjo është një betejë vullnetesh dhe një betejë logjistike. Prandaj ne duhet të mbajmë mbështetjen tonë për Ukrainën për një afat të gjatë, në mënyrë që Ukraina të mbizotërojë si një komb sovran dhe i pavarur”, tha Stoltenberg, duke folur në një konferencë virtuale për Krimenë, organizuar nga Ukraina.

Gjashtë muaj pas pushtimit të Rusisë, lufta është ngadalësuar deri në fund, pasi të dyja palët shkëmbejnë sulme luftarake dhe përparime të vogla në lindje dhe jug. Të dyja palët kanë parë mijëra trupa të vrarë dhe të plagosur, pasi bombardimet kanë vrarë civilë të pafajshëm të panumërt.

Ekziston frika se Rusia do të intensifikojë sulmet ndaj infrastrukturës civile dhe objekteve qeveritare në Ukrainë në ditët në vijim për shkak të festës së pavarësisë dhe përvjetorit të gjashtë mujorit të pushtimit.

Të hënën vonë, Ambasada e SHBA në Ukrainë dhe Departamenti i Shtetit lëshuan një alarm të ri sigurie për Ukrainën që përsëriti një thirrje për amerikanët në vend që të largoheshin për shkak të rrezikut.

“Duke pasur parasysh historikun e Rusisë në Ukrainë, ne jemi të shqetësuar për kërcënimin e vazhdueshëm që sulmet ruse paraqesin për civilët dhe infrastrukturën civile”, thuhet në deklaratë.

Aleatët e tjerë të NATO-s po shënojnë gjithashtu ditën e pavarësisë me njoftime të reja ndihme.

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se vendi i tij po ofron më shumë se 500 milionë euro (rreth 500 milionë dollarë) ndihmë, duke përfshirë sisteme të fuqishme kundërajrore. Ndihma do të përfshijë gjithashtu raketahedhëse, municione, pajisje anti-drone, automjete të blinduara rikuperimi dhe tre sisteme shtesë të mbrojtjes ajrore me rreze të gjatë IRIS-T, njoftoi agjencia gjermane e lajmeve dpa.

Financimi duhet të miratohet nga parlamenti dhe një pjesë e tyre nuk do të dorëzohet deri në vitin e ardhshëm.

Dhe kryeministri kanadez Justin Trudeau njoftoi 3.85 milionë dollarë për dy projekte në Ukrainë përmes Programit të Operacioneve të Paqes dhe Stabilizimit. Ai përfshin rreth 2.9 milionë dollarë fonde për zhvillimin e vazhdueshëm të forcës së policisë kombëtare të Ukrainës dhe shërbimeve të tjera të urgjencës, dhe rreth 950,000 dollarë për të ndihmuar në këshillimin e ministrisë së mbrojtjes të Ukrainës.

Deri më sot, SHBA ka ofruar rreth 10.6 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën që nga fillimi i administratës së Biden, duke përfshirë 19 pako armësh të marra drejtpërdrejt nga stoqet e Departamentit të Mbrojtjes që nga gushti 2021.

Udhëheqësit e mbrojtjes amerikane po shikojnë gjithashtu plane që do të zgjerojnë stërvitjen për trupat ukrainase jashtë vendit të tyre dhe për ushtritë në krahët lindorë dhe jugorë të Evropës që ndihen më të kërcënuar nga agresioni rus.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb