Administrata Joe Biden ka vendosur t’i sigurojë Ukrainës një ndihmë buxhetore prej 4.9 miliardë dollarësh përmes mekanizmave të Bankës Botërore, tha Departamenti i Shtetit.

Uashingtoni miratoi më parë transferimin e 18 miliardë dollarëve për këto qëllime.

“Ky financim, së bashku me mbështetjen nga BE-ja, Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe organizata të tjera, do të lejojë qeverinë të ofrojë shërbime thelbësore për qytetarët e saj”, tha Departamenti i Shtetit në një deklaratë. Në të njëjtën kohë, agjencia beson se shkalla e financimit të nevojshëm për restaurimin e Ukrainës mund të arrihet “vetëm në bashkëpunim të ngushtë me sektorin privat për të stimuluar investimet”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb