Policia ka thënë se ka pasur “disa viktima” pasi një makinë u përplas në një paradë në Wisconsin. Pamjet e postuara në internet tregojnë një automjet sportiv të kuq ‘SUV’ duke kaluar nëpër një paradë të Krishtlindjeve në qytetin e Waukesha, në perëndim të Milwaukee, rreth orës 16:40 me kohën lokale (22:40 GMT).

Shefi i policisë Dan Thompson tha se sulmi goditi më shumë se 20 persona, përfshirë fëmijë. Ai konfirmoi se njerëzit kishin vdekur, por tha se nuk do të jepnin detaje derisa të njoftoheshin anëtarët e familjes.

Banori lokal Angelito Tenorio i tha gazetës Milwaukee Journal Sentinel se sapo kishte përfunduar marshimin në paradë kur ndodhi incidenti. “Ne pamë një SUV… thjesht vendosëm pedalin në metal dhe thjesht zmadhonim shpejtësinë e plotë përgjatë rrugës së paradës. Dhe më pas dëgjuam një zhurmë të fortë dhe vetëm klithma dhe britma shurdhuese nga njerëzit që goditeshin nga automjeti,” tha ai.

Corey Montiho tha se ekipi i kërcimit të vajzës së tij u godit nga SUV. “Kishte pom-pome dhe këpucë dhe derdhej çokollatë e nxehtë kudo. Më duhej të shkoja nga një trup i thërrmuar në tjetrin për të gjetur vajzën time,” tha ai për gazetën.

‘Traumatike” Shefi Thompson tha se oficerët kishin gjetur një automjet të dyshuar dhe një person me interes ishte në paraburgim, por nuk dha detaje të mëtejshme. Ai shtoi se hetimi ishte “shumë i rrjedhshëm”. Policia ka qëlluar në drejtim të makinës në përpjekje për ta ndaluar atë, tha ai.

FBI po ndihmon me hetimin. Shefi i zjarrfikësve Steven Howard u tha gazetarëve se departamenti i tij kishte dërguar 11 të rritur dhe 12 fëmijë në spitalet aty pranë pas incidentit. Departamenti i policisë së qytetit më vonë tha se shkollat ​​publike të Waukesha do të mbylleshin të hënën.

Kryebashkiaku Shawn Reilly ndërkohë tha se ishte një kohë “traumatike” për qytetin. “Zemra ime është për të gjithë ata që janë prekur nga ky akt i pakuptimtë”, tha ai. Guvernatori i Wisconsin, Tony Evers, shkroi në Twitter se ai dhe gruaja e tij “po luteshin për Waukesha sonte”.

(BalkanWeb)

 

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb