SHBA

SHBA planifikon që nga 2029 të rikthejë fluturimet supersonike. 15 avionë supersonikë do të blejë Amerika në zbatim të këtij plani.

Fluturimet supersonike u mbyllën në vitin 2003 pasi kompanitë ajrore të Francës e Britanisë u tëhoqën nga ‘’Concorde’’.

Fluturime supersonike quhen të tilla pasio avioni fluturon me shpejtësi më të shpejtë se zëri, që do të thotë e tejkalon shpejtësinë e 1 mijë e 60 km/h.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb