Të paktën 50 njerëz u vranë herët këtë mëngjes kur një cisternë shpërtheu në Cap Aitien , Haiti, i  cili gjithashtu plagosi disa njerëz, sipas një raporti të përkohshëm të lëshuar nga një zyrtar lokal. “Në vend kam konstatuar se 50 deri në 54 persona janë djegur të gjallë. “Është e pamundur që ata të identifikohen,” tha Patrick Almonor , nënkryetar i bashkisë së Cape  Town. “Rreth 20” shtëpi në zonë morën zjarr pas shpërthimit , sipas Almonor, duke rritur frikën se numri përfundimtar mund të jetë më i rëndë.

Nuk jemi ende në gjendje të japim detaje për numrin e viktimave brenda shtëpive”, tha ai .

Ky vend i varfër i Karaibeve është i rrënuar nga mungesa të rënda të karburantit pasi bandat shpërthejnë në pjesë të zinxhirit të furnizimit.

Kjo po shkakton pakënaqësi të madhe te popullata dhe Haiti ishte edhe dje, të hënën, skenë e protestave kundër rritjes së çmimit të benzinës.

Spitali “ Justinian ” , ku janë transportuar shumë prej të lënduarve, po e ka të vështirë të përballojë shpërthimin, pasi shumë prej këtyre personave janë në gjendje kritike.

“Ne nuk kemi mjetet për të trajtuar shumë njerëz që kanë djegie të rënda, ” i tha AFP një infermiere spitalore . “Kam frikë se nuk do të jemi në gjendje t’i shpëtojmë të gjithë.”

Një port në bregun verior të Haitit, Cap-Etienne është qyteti i dytë më i madh në vend.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb