Sallonet e parukerisë janë të hapura sot në Austri pas më shumë se gjashtë javësh ndalimi të punës.

Por, rregullat për të shkuar te berberi janë mjaft kufizuese, gjegjësisht kërkohet një test negativ për coronavirusin.

Pavarësisht nga numri i madh i të infektuarve, shteti austriak ka lejuar që shkollat dhe disa dyqane të rihapen duke pasur parasysh se humbja ekonomike dhe sociale do të ishte më e rëndësishme se anët pozitive të bllokimit, raporton reuters.

Me lehtësimin e masave, u prezantuan rregulla të reja që synojnë parandalimin e përhapjes së virusit, kështu që dyqanet mund të kenë vetëm një klient për 20 metra katrorë, një person për 10 metra katrorë është i vlefshëm për floktarët, por gjithashtu një test negativ, jo më i vjetër se 48 orë.

Një masë e ngjashme është futur në Slloveni dhe zbatohet në sallonet e bukurisë dhe sallonet e masazhit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb