Moti i keq, shoqëruar me reshje shiu, stuhi ere dhe dëbore ka sjellë pasoja në rrjetin elektrik.

Probleme janë shfaqur sidomos në zonat rurale. Sakaq, OSHEE, njofton se deri më tani janë shfaqur afro 95 defekte në zonat e thella, ku me rënia e dendur e dëborës dhe shpejtësia e erës deri në 150 km, ka shkaktuar defekte në linjat e tensionit të mesëm e të ulët.

Nga raportimi i orës 12:00 ka rezultuar se situata është përmirësuar në të gjithë vendin, në masën 80%. Problem për momentin mbetet rajoni i Dibrës, ku në disa zona dëbora arrin deri në 60 cm dhe Vlora.

Njoftimi i OSHEE:

Moti i keq, shoqeruar me reshje shiu, sturi ere dhe debore, ka sjelle pasoja ne rrjetin elektrik, sidomos gjate nates, duke u gdhire dita e sotme.
Probleme jane shfaqur ne zonat rurale, te cilat furnizohen me rrjet ajror dhe gjatesi dhjeta km.

Afro 95 e defekteve jane shfaqur ne fshatra, zona te thella, ku me renien e debores dhe shpejtesine e eres deri ne 150 km, kane sjelle defekte ne linjat te tensionit te mesem dhe te ulet.

Nga raportimi i ores 12:00 rezulton se kemi permiresim ne te gjitha rajonet e vendit, ne masen 80% dhe rikuperim te defekteve brenda 2 oresh me normalizmin e motit.

Problem mbeten rajoni i Dibres ku ne disa zona debora arrin 60 cm dhe ne Vlore prej stuhise me ere te forte, etj.

Brigadat e OSSH ndodhen ne gatishmeri te plote prej me shume se 3 ditesh, dhe puna eshte organizuar duke perforcuar zonat e caktuara me stafe shtese dhe baze materiale.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: