Skeleti i një dinosauri masiv u zbulua në oborrin e shtëpisë së një njeriu në Pombal në Portugali dhe mund të jetë më i madhi i gjetur ndonjëherë në Evropë.

Pronari i pronës vuri re fragmente të eshtrave të fosilizuara në oborrin e tij gjatë kryerjes së ndërtimit në vitin 2017 dhe kontaktoi një ekip kërkimor, i cili nisi një fushatë fillestare gërmimi në të njëjtin vit, thuhet në njoftimin për shtyp.

Në fillim të këtij muaji, paleontologë nga Spanja dhe Portugalia punuan në vend për më shumë se një javë dhe ata besojnë se kanë zbuluar mbetjet e dinozaurit sauropod më të madh që është gjetur ndonjëherë në kontinent, sipas njoftimit. Sauropodët janë dinosaurët me katër këmbë që hanë bimë, kanë qafë dhe bisht të gjatë. Ky dinosaur ishte rreth 39 metra i gjatë dhe 82 këmbë i gjatë.

“Nuk është e zakonshme të gjesh të gjitha brinjët e një kafshe si kjo, e lëre më në këtë pozicion, duke ruajtur pozicionin e tyre origjinal anatomik. Kjo mënyrë ruajtjeje është relativisht e pazakontë në të dhënat fosile të dinosaurëve, veçanërisht sauropodëve, nga Portugeze e Epërme. Jurassic”, tha në një deklaratë Elisabete Malafaia, një studiuese postdoktorale në Universitetin e Lisbonës.

Elementet më të rëndësishme të skeletit janë mbledhur nga vendi, i cili përfshin rruazat dhe brinjët e një sauropodi të mundshëm brachiosaurid, ose brachiosaurus, thuhet në njoftimin për shtyp. Lloji i këtyre dinosaurëve kanë jetuar në Tokë 160 deri në 100 milionë vjet më parë.

Për shkak të karakteristikave të ruajtjes së dinosaurit, studiuesit besojnë se do të gjenden edhe pjesë të tjera të skeletit të tij.

Gettyimages 143079571

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb