Dhjetëra qytetarë kanë protestuar kundër masave për parandalimin e shpërndarjes së coronavirusit, protestuesit sulmuan redaksinë e televizionit publik slloven rreth orës 20:30 mbrëmjen e djeshme.

Nën udhëheqjen e Ladislav Troha, udhëheqës i lëvizjes OPS, njerëzit që kundërshtojnë vaksinimin protestuan pranë ndërtesës së RTV Slloveni, dhe më pas një pjesë e protestuesve hynë në ndërtesë, duke injoruar paralajmërimet e rojeve të sigurisë. Pastaj ata hynë në studio.

Videoja e ndërhyrjes u publikua nga gazetarja Barbara Vidmajer. Videoja tregon udhëheqësin e OST Trohu dhe mbështetësit e tij në studion e programeve të lajmeve.

Protestuesit, nga ana tjetër, transmetuan gjithçka në Facebook. Ata thanë se hynë në shtëpinë e tyre e cila ishte e zënë, duke iu referuar televizionit publik. Kameramanët u shfaqën shpejt dhe filluan të filmonin gjithçka, por protestuesit kërkuan një transmetim të drejtpërdrejtë. Ata kërkuan t’u drejtoheshin drejtpërdrejt banorëve të Sllovenisë.
Në një moment, oficerët e policisë hyjnë në studio dhe protestuesit u bërtasin atyre. Mbërriti edhe policia ndërhyrëse. Protestuesit u hodhën jashtë ndërtesës së televizionit dhe ata vazhduan të protestojnë para qytetit.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb