Sofja renditet e treta në listën e qyteteve më të mira evropiane për adhuruesit e ushqimit, sipas një studimi të uswitch.com.

Studimi u krye duke mbledhur të dhëna nga TripAdvisor në rreth 235 000 restorante (522 në Sofje) në çdo kryeqytet evropian, për opsionet e ushqimit vegjetarian, kafenetë, baret, ushqimin e shpejtë, çmimin mesatar.

Mesatarja e ponderuar si për çdo qytet ashtu edhe për çdo restorant është llogaritur duke marrë parasysh numrin e restoranteve dhe komenteve. Rezultatet e renditjes janë më të larta nëse një qytet ka vlerësime më të larta dhe një çmim më të ulët, thuhet në faqen e internetit.

Në renditjen e përgjithshme të qyteteve më të mira evropiane për adhuruesit e ushqimit, Athina është në krye të listës, e ndjekur nga Beogradi dhe Sofja (me një rezultat 79.63/100). Tirana, Valletta dhe Lisbona, më pas vijnë Vilnius, Bratislava, Zagrebi dhe Bukureshti duke mbyllur 10-shen më të mirë.

Sofja është në krye të renditjes së kafeneve më të mira (me rezultatin 9.19/10), e ndjekur nga Bukureshti dhe Athina.

Kryeqyteti bullgar është i dyti pas Shkupit për sa i përket ushqimit të shpejtë (me rezultatin 9.02/10).

Sofja renditet e gjashta mes kryeqyteteve më të mira për brunch (me rezultatin 8.81/10), e paraprirë nga Tirana, Athina, Zagrebi, Valeta, Lisbona dhe e ndjekur nga Beogradi, Shkupi, Praga dhe Bratislava.

Kur bëhet fjalë për disa nga variablat e tjerë individualë, Sofja renditet në vendin e tetë (me një rezultat 8.68/10) për restorantet me opsione vegjetariane, e ndjekur nga Praga dhe Riga.

Çuditërisht, qyteti nuk shfaqet në 10 kryeqytetet më të lira për renditjen e ushqimeve (kjo listë kryesohet nga Shkupi, Beogradi dhe Bratislava). Mesatarja e çmimit të ushqimeve në Sofje, sipas studimit, është 24,51 USD, që është ende larg nga çmimi i shtrenjtë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb