Kufijtë tokësorë midis Spanjës dhe Marokut në Ceuta dhe Melilla, qytetet enklavë të Afrikës Veriore të Spanjës, kanë filluar të rihapen pasi u mbyllën për pak më shumë se dy vjet për shkak të pandemisë COVID-19 dhe më vonë një krize diplomatike midis dy vendeve.

Turmat u mblodhën në kufirin e parë , Tarajal në Ceuta dhe Beni Enzar në Melilla – për të dëshmuar rihapjen në mesnatën e së hënës.

Vendkalimet fillimisht janë kufizuar për banorët e zonës Shengen të Evropës pa pasaporta dhe anëtarët e familjeve të tyre dhe do të zgjerohen për punëtorët ndërkufitarë deri në fund të muajit.

Presidenti rajonal i Melilla, Eduardo de Castro i tha radios shtetërore spanjolle RNE se trafiku në orët e para kishte shkuar siç ishte planifikuar.

“Gjërat janë krejtësisht normale, nuk ka turma masive”, tha ai duke shtuar se po priste  “disa muaj” që të rivendoseshin kontrollet doganore.

Ekonomitë lokale në të dy anët e gardheve që shkëputin enklavat e vogla spanjolle nga Maroku në Afrikën veriperëndimore varen shumë nga kalimet e mallrave dhe punëtorëve.

Madridi dhe Rabati po bëjnë presion për të përmirësuar marrëdhëniet pas një grindjeje njëvjeçare të përqendruar në rajonin e diskutueshëm të Saharasë Perëndimore, një ish-koloni spanjolle e aneksuar nga Maroku në 1976.

Rihapja e kufijve tokësorë të martën erdhi saktësisht një vit pasi Maroku liroi kontrollet e tij rreth Ceuta, duke lejuar mijëra emigrantë të kalonin në Spanjë. Kjo lëvizje u pa gjerësisht si hakmarrje për vendimin e Spanjës për të lejuar udhëheqësin e lëvizjes pro-pavarësisë së Saharasë Perëndimore të trajtohej për COVID-19 në një spital spanjoll.

Tensionet filluan të shkrihen në fillim të këtij viti pasi Spanja mbështeti planin e Marokut për t’i dhënë më shumë autonomi Saharasë Perëndimore, gjë që ka zemëruar shumë në ish-koloninë që duan pavarësi të plotë.

Lëvizja e trageteve midis dy vendeve ka rifilluar disa javë më parë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb