Incidenca e COVID-19 në Rusi gjatë javës së kaluar është rritur me 48%, dhe numri i shtrimeve në spital është rritur me 20.6%.

Nga data 11 shtator deri më 17 shtator, në vend u zbuluan 11.516 raste të infektimit me koronavirus dhe numri i vdekjeve nga COVID ishte 14.

Për periudhën e specifikuar vetëm në qytetin e Moskës, shifrat ishin përkatësisht 4617 dhe 3.

Ndërkohë, kanalet ruse Telegram, duke cituar burime, raportojnë se spitalet në qytetin e Moskës dhe në Rajonin e Moskës kanë filluar përgatitjet për valën e vjeshtës të infeksioneve me koronavirus. Në spitalin rezervë në Sokolniki ka filluar të funksionojë sërish qendra COVID-19. Gjithashtu, në disa rrethe të kryeqytetit filluan të funksionojnë dhomat shtesë ARVI, janë rritur edhe orët e tyre të funksionimit. Mjekët do të jenë në detyrë nga ora 7:00 deri në 22:00 me orën e Moskës. Mjekët kanë punuar me këtë orar gjatë pikut të pandemisë së COVID-19 më parë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb