Shkollat ​​dhe zyrat qeveritare u mbyllën në kryeqytetin e Iranit dhe disa qytete të tjera në vend të hënën, pasi një tjetër stuhi rëre dhe pluhuri përfshiu Teheranin dhe rajonin përreth.

Televizioni shtetëror paralajmëroi për cilësinë e dobët të ajrit dhe këshilloi të moshuarit, të sëmurët dhe fëmijët të marrin masa paraprake. Bankat dhe Bursa e Teheranit do të mbeten të hapura, thuhet në raport.

Kjo është hera e dytë që Teherani mbyll shkollat ​​dhe zyrat qeveritare dhe stuhia e katërt e keqe e rërës që nga mesi i prillit. Shkollat ​​dhe zyrat qeveritare në Teheran u mbyllën për herë të parë për shkak të një stuhie rëre në maj. Megjithatë, pjesa perëndimore e vendit, përgjatë kufirit me Irakun, ka parë mbyllje të shpeshta të shkollave dhe zyrave për shkak të stuhive të rërës.

Teherani është ndër qytetet më të ndotura në botë. Ekspertët fajësojnë politikat e dobëta të qeverisë, shkretëtirëzimin dhe nivelet e ulëta të ujit, si dhe ndryshimet klimatike, për shpeshtësinë dhe intensitetin e stuhive të rërës së fundit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb