Luftime të ashpra janë zhvilluar gjatë natës në dy qytete e Ukrainës Kharkiv dhe Chernihiv. Burime njoftojnë se nga këto sulme me raketa janë vrarë dhjetëra civilë të pafajshëm.

Videot e shpërndara në mediat sociale treguan raketa që fluturonin në Kharkiv, në atë që disa analistë të mbrojtjes e përshkruan si tipike të një sulmi me municione thërrmuese në një zonë të dendur urbane.

Rusia ka mohuar më parë se ka shënjestruar zonat e banuara.

Tymi i zi i trashë mund të shihej gjithashtu nga një qendër tregtare e shkatërruar në qytetin Chernihiv, në veri të Ukrainës.

Pamjet në këtë video janë verifikuar nga BBC, por burimet e disa rubrikave nuk dihen.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb